اینستاگراماینستاگرام مارکتینگاینفلوئنسرمارکتینگبرندینگتجارتتولید محتواتولید محتوای اینستاگرامدیجیتال مارکتینگ

شخصیت خریدار در بازاریابی چیست؟مزایای شناسایی شخصیت خریدار چیست؟

سرفصل مطالب نوشته

آیا می دانید شخصیت های خریدار کسب و کار شما چه کسانی هستند؟ و اگر بله، چقدر در مورد آنها می دانید؟

شخصیت های خریدار ، نمایش های  نیمه تخیلی مشتریان ایده آل شما بر اساس داده ها و تحقیقات هستند. آنها به شما کمک می کنند زمان خود را بر روی مشتریان بالقوه متمرکز کنید، توسعه محصول را مطابق با نیازهای مشتریان هدف خود هدایت کنید، و همه کارها را در سراسر سازمان خود (از بازاریابی گرفته تا فروش و خدمات) هماهنگ کنید.

در نتیجه، می‌توانید بازدیدکنندگان، سرنخ‌ها و مشتریان با ارزشی را به سمت کسب‌وکار خود جذب کنید که احتمال حفظ آنها در طول زمان بیشتر است.

به طور خاص، داشتن درک عمیق از شخصیت(های) خریدار برای ایجاد محتوا، توسعه محصول، پیگیری فروش و در واقع  هر چیزی  که به جذب و حفظ مشتری مربوط می شود بسیار مهم است.

“خوب، پس شخصیت ها برای کسب و کار من واقعا مهم هستند. اما … چگونه می توانم   یک شخصیت خریدار برای کسب و کار خودم درست  کنم؟

راهنمای شخصی خریدار رایگان ما + الگوها را دانلود کنید 

 1. چرا شخصیت های خریدار بسیار مهم هستند؟

 2. انواع مختلف خریدار پرسونا

 3. نحوه ایجاد پرسونای خریدار

 4. چگونه می توان مصاحبه ای را برای تحقیق در مورد شخصیت ها پیدا کرد

 5. ۲۰ سوال برای پرسیدن در مصاحبه های شخصی

 

قبل از اینکه به فرآیند ایجاد شخصیت خریدار بپردازیم، بیایید کمی مکث کنیم تا تأثیر شخصیت های خریدار توسعه یافته بر کسب و کار شما (به ویژه تلاش های بازاریابی شما) را درک کنیم.

چرا شخصیت های خریدار برای کسب و کار شما بسیار مهم هستند؟

پرسونای خریدار به شما کمک می کند تا مشتریان خود (و مشتریان احتمالی) را بهتر درک کنید. این امر باعث می‌شود که بتوانید محتوا، پیام‌ها، توسعه محصول و خدمات خود را برای برآورده کردن نیازها، رفتارها و نگرانی‌های خاص اعضای مخاطب هدف خود آسان‌تر کنید.

به عنوان مثال، ممکن است بدانید که خریداران هدف شما مراقب هستند، اما آیا می دانید نیازها و علایق خاص آنها چیست؟ پس زمینه معمول  خریدار ایده آل  شما چیست؟ برای اینکه درک کاملی از آنچه که باعث می‌شود بهترین مشتریان شما به آن توجه کنند، بسیار مهم است که شخصیت‌های دقیقی برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

قوی ترین شخصیت های خریدار بر اساس تحقیقات بازار و همچنین  بینش هایی است  که از پایگاه مشتری واقعی خود (از طریق نظرسنجی، مصاحبه و غیره) جمع آوری می کنید.

بسته به کسب‌وکارتان، می‌توانید به تعداد یک یا دو پرسونا یا 10 یا 20 پرسونا داشته باشید. اما اگر تازه وارد شخصیت‌ها شده‌اید، از کوچک شروع کنید – همیشه می‌توانید بعداً در صورت نیاز، شخصیت‌های بیشتری ایجاد کنید.

در مورد شخصیت های خریدار “منفی” چطور؟

در حالی که شخصیت خریدار نماینده  مشتری ایده‌آل شما است  ، پرسونای منفی – یا “انحصاری” – نشان دهنده افرادی است که شما  به  عنوان مشتری نمی‌خواهید .

به عنوان مثال، این می تواند شامل حرفه ای هایی باشد که برای محصول یا خدمات شما بسیار پیشرفته هستند، دانش آموزانی که فقط برای تحقیق/دانش با محتوای شما درگیر هستند، یا مشتریان بالقوه ای که برای به دست آوردن آنها بسیار گران هستند (به دلیل متوسط ​​قیمت فروش پایین، آنها تمایل به سرگردانی یا عدم احتمال خرید مجدد آنها از شرکت شما).

چگونه می توان از شخصیت های خریدار در بازاریابی استفاده کرد؟

در ابتدایی ترین سطح، توسعه شخصیت ها به شما امکان می دهد محتوا و پیام هایی ایجاد کنید که برای مخاطبان هدف شما جذاب باشد. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که  بازاریابی خود را  برای بخش‌های مختلف مخاطبان خود هدف‌گیری یا شخصی‌سازی کنید.

برای مثال، به‌جای ارسال ایمیل‌های یکسان برای همه افراد موجود در پایگاه داده‌تان، می‌توانید بر اساس شخصیت خریدار بخش‌بندی کنید و پیام‌های خود را متناسب با آنچه درباره آن شخصیت‌های مختلف می‌دانید تنظیم کنید.

علاوه بر این، هنگامی که با مرحله چرخه زندگی ترکیب می‌شود (یعنی چقدر در چرخه فروش شما قرار دارد)، شخصیت‌های خریدار به شما امکان می‌دهند نقشه‌برداری کنید و محتوای بسیار هدفمند ایجاد کنید. (شما می توانید با دانلود الگوی نقشه برداری محتوا درباره نحوه انجام این کار بیشتر بیاموزید  .)

و اگر برای ایجاد شخصیت‌های منفی نیز وقت بگذارید، این مزیت اضافی را خواهید داشت که می‌توانید «سیب‌های بد» را از بقیه مخاطبین خود جدا کنید، که می‌تواند به شما کمک کند هزینه به ازای هر سرنخ کمتری داشته باشید و هزینه به ازای هر مشتری – و بنابراین، بهره وری فروش بالاتری را مشاهده کنید.

انواع مختلف خریدار پرسونا

هنگام شروع کار بر روی پرسونای خود، ممکن است از خود بپرسید، “انواع مختلف پرسونای خریدار چیست؟” از آنجا، تنظیم یک مورد برای کسب و کارتان ساده است – درست است؟ 

خوب، این دقیقاً چگونه کار نمی کند – لیست مجموعه ای از شخصیت های خریدار شناخته شده جهانی برای انتخاب وجود ندارد، و همچنین استانداردی برای تعداد پرسونای مورد نیاز شما وجود ندارد. این به این دلیل است که هر کسب و کار (مهم نیست که چند رقیب داشته باشد) منحصر به فرد است – و به همین دلیل، شخصیت های خریدار آنها نیز باید برای آنها منحصر به فرد باشد.

به طور کلی، شرکت‌ها ممکن است دسته‌های یکسان یا مشابهی برای شخصیت‌های خریدار خود داشته باشند (مانند یک بازاریاب، یک نماینده منابع انسانی، یک مدیر فناوری اطلاعات و غیره). اما شخصیت‌های مختلفی که کسب‌وکار شما دارد و تعداد آن‌هایی که کسب‌وکار شما نیاز دارد، متناسب با افرادی است که مخاطبان هدف شما را شامل می‌شود و به مشتریان خود چه چیزی ارائه می‌دهید.

اکنون،  آماده‌اید شروع به ایجاد پرسونای خریدار خود کنید؟

نحوه ایجاد پرسونای خریدار

پرسونای خریدار را می توان از طریق تحقیق، نظرسنجی و مصاحبه ایجاد کرد – همه اینها با ترکیبی از مشتریان، مشتریان بالقوه و کسانی که خارج از پایگاه داده مخاطبین شما هستند و ممکن است با مخاطبان هدف شما هماهنگ باشند.

در اینجا چند روش عملی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای توسعه پرسونا آورده شده است:

 • از طریق پایگاه داده مخاطبین خود نگاهی بیندازید   تا روندهای مربوط به نحوه یافتن و مصرف مشتریان خاص محتوای شما را کشف کنید.

 • هنگام ایجاد فرم‌هایی برای استفاده در وب‌سایت خود ، از فیلدهای فرم استفاده کنید که اطلاعات مهم پرسونا را  به تصویر می‌کشد . به عنوان مثال، اگر همه پرسونای شما بر اساس اندازه شرکت متفاوت است، از هر سرنخ اطلاعاتی در مورد اندازه شرکت در فرم های خود بخواهید.

 • بازخورد تیم فروش خود را در مورد سرنخ هایی که بیشتر با آنها در تعامل هستند، در نظر بگیرید. آنها چه تعمیماتی می توانند در مورد انواع مختلفی از مشتریانی که به بهترین نحو به آنها خدمات می دهید انجام دهند؟

 • با مشتریان و مشتریان احتمالی مصاحبه کنید تا بفهمید چه چیزی در مورد محصول یا خدمات شما دوست دارند.

حال، چگونه می توانید از تحقیقات فوق برای ایجاد شخصیت های خود استفاده کنید؟

هنگامی که فرآیند تحقیق را طی کردید، داده های خام و گوشتی زیادی در مورد مشتریان بالقوه و فعلی خود خواهید داشت. اما با آن چه کار می کنید؟ چگونه همه آن را تقطیر می کنید تا برای همه آسان باشد که همه اطلاعاتی را که جمع آوری کرده اید درک کنند؟

گام بعدی این است که از تحقیقات خود برای شناسایی الگوها و اشتراکات از پاسخ به سؤالات مصاحبه خود استفاده کنید، حداقل یک شخصیت اصلی ایجاد کنید و آن شخصیت را با بقیه شرکت به اشتراک بگذارید.

از الگوی پرسونای رایگان و قابل دانلود ما  برای سازماندهی اطلاعاتی که درباره پرسونای خود جمع آوری کرده اید استفاده کنید. سپس این اسلایدها را با سایر اعضای شرکت خود به اشتراک بگذارید تا همه بتوانند از تحقیقاتی که انجام داده‌اید بهره ببرند و درک عمیقی از فرد (یا افرادی) که هر روز در محل کار مورد نظرشان هستند، ایجاد کنند. 

در اینجا نحوه انجام مراحل مربوط به ایجاد پرسونای خریدار با جزئیات بیشتر آورده شده است. 

۱- اطلاعات اولیه جمعیت شناختی شخصیت خود را پر کنید.

از طریق تلفن، حضوری یا از طریق نظرسنجی های آنلاین سؤالات مبتنی بر جمعیت شناسی بپرسید. (برخی افراد راحت تر از این قبیل اطلاعات شخصی را فاش می کنند.)

همچنین مفید است که برخی از کلمات توصیفی و رفتارهای پرسونای خود را که ممکن است در طول مکالمات خود متوجه شده باشید، بگنجانید تا تشخیص افراد تیم شما در هنگام صحبت با افراد بالقوه آسان تر شود.

 

۲- آنچه را که در مورد انگیزه های شخصیت خود آموخته اید به اشتراک بگذارید.

این جایی است که شما اطلاعاتی را که از پرسیدن «چرا» در طول آن مصاحبه ها آموخته اید، استخراج خواهید کرد. چه چیزی شخصیت شما را در شب بیدار نگه می دارد؟ آنها می خواهند چه کسی باشند؟ مهمتر از همه، با گفتن اینکه شرکت شما چگونه می تواند به آنها کمک کند، همه اینها را با هم گره بزنید.

 

۳- به تیم فروش خود کمک کنید تا برای گفتگو با شخصیت خود آماده شوند.

چند نقل قول واقعی از مصاحبه‌های خود را بگنجانید که نشان می‌دهد شخصیت‌های شما در مورد چه چیزی نگران هستند، چه کسانی هستند و چه می‌خواهند. سپس لیستی از ایراداتی که ممکن است مطرح کنند ایجاد کنید تا تیم فروش شما آماده رسیدگی به آنها در طول مکالمه با مشتریان احتمالی باشد.

تحقیق شخصیت خریدار

4- برای پرسونای خود پیام بسازید.

به مردم بگویید چگونه در مورد محصولات/خدمات شما با شخصیت شما صحبت کنند. این شامل زبان عامیانه‌ای است که باید از آن استفاده کنید، و همچنین یک گام آسانسور عمومی‌تر که راه‌حل شما را به گونه‌ای قرار می‌دهد که با شخصیت شما طنین‌انداز شود.

این به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که همه افراد در شرکت شما زمانی که در حال گفتگو با سرنخ ها و مشتریان هستند به یک زبان صحبت می کنند.

 

در نهایت، مطمئن شوید که نام شخصیت خود را انتخاب کرده اید (مثلاً مدیر مالی مارگی، IT Ian، یا Landscaper Larry) تا همه افراد به صورت داخلی به هر شخصیتی اشاره کنند که امکان ثبات بین تیمی را فراهم می کند.

چگونه مصاحبه شوندگان را برای تحقیق در مورد شخصیت های خریدار پیدا کنیم

یکی از حیاتی‌ترین گام‌ها برای ایجاد شخصیت(های) خریدار، یافتن افرادی است که با آنها صحبت کنید تا مشخص کنید شخصیت خریدار شما چه کسی است.

این بدان معناست که شما باید چند مصاحبه انجام دهید تا بدانید چه چیزی مخاطبان هدف شما را هدایت می کند. اما چگونه آن مصاحبه شوندگان را پیدا می کنید؟ چند منبع وجود دارد که باید از آنها استفاده کنید:

۱- از ​​مشتریان فعلی خود استفاده کنید.

پایگاه مشتریان فعلی شما مکان مناسبی برای شروع مصاحبه است زیرا آنها قبلاً محصول شما را خریداری کرده اند و با شرکت شما درگیر شده اند. حداقل برخی از آنها احتمالاً نمونه شخصیت(های) هدف شما هستند.

فقط با افرادی صحبت نکنید که عاشق محصول شما هستند و می‌خواهند ساعتی را در مورد شما بگذرانند (به هر اندازه که احساس کنید). مشتریانی که از محصول شما ناراضی هستند، الگوهای دیگری را نشان خواهند داد که به شما کمک می کند تا درک کاملی از شخصیت های خود داشته باشید.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که برخی از  مشتریان کمتر  خوشحال شما تیم های بزرگ تری دارند و نیاز به عملکرد همکاری بیشتری از محصول شما دارند. یا ممکن است متوجه شوید که محصول شما بسیار فنی و استفاده از آن دشوار است. در هر دو مورد، شما چیزی در مورد محصول خود و چالش های مشتریان خود می آموزید.

یکی دیگر از مزایای مصاحبه با مشتریان فعلی این است که ممکن است نیازی به ارائه انگیزه به آنها (به عنوان مثال کارت هدیه) برای انجام این کار نداشته باشید. مشتریان اغلب دوست دارند شنیده شوند – مصاحبه با آنها این فرصت را به آنها می دهد تا در مورد دنیای خود، چالش هایشان و نظر آنها در مورد محصول شما صحبت کنند.

مشتریان همچنین دوست دارند بر محصولاتی که استفاده می کنند تأثیر بگذارند. بنابراین، هنگامی که آنها را در مصاحبه هایی مانند این شرکت می کنید، ممکن است متوجه شوید که آنها حتی به شرکت شما وفادارتر می شوند. هنگامی که با مشتریان تماس می گیرید، واضح باشید که هدف شما دریافت بازخورد آنهاست و بازخورد آنها توسط تیم شما بسیار ارزشمند است.

۲- از مشتریان بالقوه خود استفاده کنید.

حتماً با افرادی که محصول شما را نخریده اند و اطلاعات زیادی در مورد برند شما ندارند مصاحبه کنید. مشتریان بالقوه و سرنخ های فعلی شما گزینه بسیار خوبی در اینجا هستند زیرا شما از قبل اطلاعات تماس آنها را دارید.

از داده‌هایی که در مورد آنها دارید (یعنی هر چیزی که از طریق فرم‌های تولید سرنخ یا تجزیه و تحلیل وب‌سایت جمع‌آوری کرده‌اید) استفاده کنید تا بفهمید چه کسی ممکن است در شخصیت‌های هدف شما قرار بگیرد.

۳- از ارجاعات خود استفاده کنید.

احتمالاً برای صحبت با افرادی که ممکن است با شخصیت‌های مورد نظر شما مطابقت داشته باشند، به برخی از ارجاع‌ها تکیه کنید، به خصوص اگر به بازارهای جدیدی می‌روید یا هنوز هیچ سرنخ یا مشتری ندارید.

از شبکه خود – مانند همکاران، مشتریان فعلی، مخاطبین رسانه های اجتماعی – برای پیدا کردن افرادی که می خواهید با آنها مصاحبه کنید و با آنها معرفی شوید، استفاده کنید. شاید گرفتن تعداد زیادی از افراد از این طریق دشوار باشد، اما احتمالاً مصاحبه‌های بسیار باکیفیتی از آن دریافت خواهید کرد.

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، سعی کنید در لینکدین افرادی را جستجو کنید که ممکن است با شخصیت های مورد نظر شما مطابقت داشته باشند و ببینید کدام نتایج با شما ارتباط مشترک دارند. سپس،   برای معرفی با ارتباطات مشترک خود تماس بگیرید .

۴- از شبکه های شخص ثالث استفاده کنید.

برای مصاحبه شوندگانی که به طور کامل از شرکت شما حذف شده اند، چند شبکه شخص ثالث وجود دارد که می توانید از آنها استخدام کنید. Craigslist  به شما امکان می دهد برای افراد علاقه مند به هر نوع شغلی آگهی ارسال کنید و  UserTesting.com  به شما امکان می دهد تست کاربر از راه دور (با برخی سوالات بعدی) را اجرا کنید.

کنترل کمتری بر جلساتی که از طریق UserTesting.com انجام می‌شود خواهید داشت، اما این منبع عالی برای تست سریع استخدام کاربر است.

اکنون که چگونه مصاحبه شوندگان را شناسایی کنیم، بیایید به نکاتی برای استخدام آنها نگاه کنیم.

نکاتی برای جذب مصاحبه شوندگان

همانطور که با مصاحبه شوندگان احتمالی تماس می گیرید، در اینجا چند ایده برای بهبود نرخ پاسخ شما وجود دارد.

۱- از ​​مشوق ها استفاده کنید.

در حالی که ممکن است در همه حالات به آنها نیاز نداشته باشید (مثلاً مشتریانی که قبلاً می خواهند با شما صحبت کنند)، مشوق ها به افراد دلیلی برای شرکت در مصاحبه می دهد اگر آنها با شما رابطه ندارند. یک کارت هدیه ساده یک گزینه آسان است.

۲- واضح باشید که این یک تماس فروش نیست.

این امر به ویژه هنگام برخورد با مشتریان غیرمشتری مهم است. واضح باشید که در حال تحقیق هستید و فقط می خواهید از آنها بیاموزید. شما  نمی توانید  آنها را متعهد به یک تماس فروش یک ساعته کنید. شما آنها را متعهد می کنید که در مورد زندگی، شغل و چالش های خود به شما بگویند.

۳- بله گفتن را آسان کنید.

مراقب همه چیز مصاحبه شونده بالقوه خود باشید – زمان‌هایی را پیشنهاد دهید، اما انعطاف‌پذیر باشید، به آنها اجازه دهید بلافاصله زمانی را انتخاب کنند، و دعوت‌نامه تقویمی همراه با یادآوری برای جلوگیری از وقت آنها ارسال کنید.

4-تصمیم بگیرید که با چند نفر باید مصاحبه کنید.

متأسفانه پاسخ این است که بستگی دارد. با حداقل سه تا پنج مصاحبه برای هر شخصیتی که ایجاد می کنید شروع کنید. اگر قبلاً چیزهای زیادی در مورد شخصیت خود می دانید، ممکن است کافی باشد. ممکن است لازم باشد چندین مصاحبه در هر دسته از مصاحبه شوندگان (مشتریان، مشتریان احتمالی، افرادی که شرکت شما را نمی شناسند) انجام دهید.

قانون سرانگشتی این است که وقتی شروع به پیش‌بینی دقیق آنچه مصاحبه‌شونده‌تان می‌کند می‌کنید، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که متوقف شوید. از طریق این مصاحبه ها، شما به طور طبیعی متوجه الگوها خواهید شد.

وقتی شروع به انتظار و پیش‌بینی آنچه مصاحبه‌شونده‌تان می‌خواهد داشته باشید، به این معنی است که با افراد کافی مصاحبه کرده‌اید تا این الگوها را بیابید و درونی کنید.

5- تعیین کنید که چه سؤالاتی از مصاحبه شوندگان خواهید پرسید.

وقت انجام مصاحبه است! بعد از صحبت های معمولی و تشکر، وقت آن است که به سؤالات خود بپردازید. چندین دسته از  سؤالات وجود دارد که می خواهید در مصاحبه های پرسونا بپرسید  تا یک نمایه پرسونا کامل ایجاد کنید.

۲۰ سوال برای پرسیدن در مصاحبه های شخصی

سؤالات زیر در هشت دسته سازمان‌دهی شده‌اند، اما با خیال راحت این فهرست را سفارشی کنید و سؤالات بیشتری را حذف یا اضافه کنید که ممکن است برای مشتریان هدف شما مناسب باشد.

۱- سوالات نقش
 • نقش شغلی شما چیست؟ عنوان شما؟
 • شغل شما چگونه سنجیده می شود؟
 • یک روز معمولی چگونه به نظر می رسد؟
 • چه مهارت هایی برای انجام کار مورد نیاز است؟
 • از چه دانش و ابزاری در شغل خود استفاده می کنید؟
 • به چه کسی گزارش می دهید؟ چه کسی به شما گزارش می دهد؟
۲- سوالات شرکت
 • شرکت شما در کدام صنعت یا صنایع کار می کند؟

 • اندازه شرکت شما (درآمد، کارمندان) چقدر است؟
۳- سوالات هدف
 • شما مسئول چه هستید؟
 • موفقیت در نقش خود به چه معناست؟
۴- سوال چالشی
 • بزرگترین چالش های شما چیست؟
5- سوالات مربوط به چاله آبیاری
 • چگونه در مورد اطلاعات جدید برای شغل خود یاد می گیرید؟
 • چه نشریات یا وبلاگ هایی را مطالعه می کنید؟
 • در چه انجمن ها و شبکه های اجتماعی شرکت می کنید؟
۶- سوالات پیشینه شخصی
 • مشخصات دموگرافیک شخصی خود را شرح دهید (در صورت امکان، سن آنها را بپرسید، آیا آنها متاهل هستند و آیا آنها بچه دارند).
 • سوابق تحصیلی خود را شرح دهید. در چه مقطعی تحصیل کردید، در چه مدارسی تحصیل کردید و در چه رشته ای تحصیل کردید؟
 • مسیر شغلی خود را شرح دهید. چگونه به جایی که امروز هستید رسیدید؟
۷- سوالات اولویت خرید
 • چگونه ترجیح می دهید با فروشندگان (به عنوان مثال ایمیل، تلفن، حضوری) تعامل داشته باشید؟
 • آیا از اینترنت برای تحقیق در مورد فروشندگان یا محصولات استفاده می کنید؟ اگر بله، چگونه اطلاعات را جستجو می کنید؟
 • خرید اخیر را توضیح دهید چرا به خرید فکر کردید، فرآیند ارزیابی چگونه بود و چگونه تصمیم به خرید آن محصول یا خدمات گرفتید؟
۸- «چرا؟» سوال

این نکته شماره یک برای یک مصاحبه شخصی موفق است.

سؤال بعدی تقریباً برای هر سؤال در لیست بالا باید «چرا؟» باشد. از طریق این مصاحبه ها، شما سعی می کنید اهداف، رفتارها و انگیزه های مشتریان خود (یا مشتریان بالقوه) را درک کنید. اما به خاطر داشته باشید که مردم همیشه در انعکاس رفتارهای خود عالی نیستند تا به شما بگویند چه چیزی آنها را در هسته خود هدایت می کند.

برایتان مهم نیست که مثلاً تعداد بازدیدهای وب سایت خود را اندازه می گیرند. چیزی که شما به آن اهمیت می دهید این است که آنها این بازدیدها را به عنوان راهی برای نشان دادن این که به بالاترین مقام خود نشان می دهند که کارشان را خوب انجام می دهند، می سنجند.

با یک سوال ساده شروع کنید – به عنوان مثال، “بزرگترین چالش شما چیست؟” سپس زمان زیادی را صرف غواصی عمیق‌تر در یک سوال کنید تا در مورد آن شخص بیشتر بدانید. با پرسیدن «چرا؟» بیشتر یاد می گیرید. از سوالات سطحی تر

 

نمونه های شخصی خریدار

بیایید چند نمونه از پرسونای خریدار تکمیل شده را مرور کنیم تا درک بهتری از شکل ظاهری آنها داشته باشیم. 

B2B Buyer Persona مثال

تصویر زیر یک شخصیت خریدار B2B برای شخصی است که در HR کار می کند. پرسونا تصویر واضحی از مبارزات مشتری هدف و اینکه چگونه کسب و کار می تواند به بهترین وجه این نیازها را برآورده کند، ارائه می دهد که، در این مورد، ابزارهای استخدام منابع انسانی است که فرآیندها را ساده می کند، استخدام را آسان تر می کند و به منابع انسانی کمک می کند تا به طور ماهرانه وظایف شغلی خود را مدیریت کنند. 

نمونه شخصیت خریدار b2b

B2C Buyer Persona مثال

تصویر زیر یک شخصیت خریدار B2C برای یک سرویس پخش موسیقی است. 

نمونه شخصیت خریدار: شخصیت خریدار b2c

بر اساس این شخصیت، یک سرویس استریم می‌خواهد اطمینان حاصل کند که یک برنامه تلفن همراه دارد که کاربرپسند است، اعلان‌های موسیقی جدید ارسال می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد موسیقی جدید مرتبط با علایق خود را کشف کنند و محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

شخصیت خریدار خود را بسازید

پرسونای خریدار خود را ایجاد کنید تا مشتریان هدف خود را در سطح عمیق تری درک کنید و اطمینان حاصل کنید که همه اعضای تیم شما می دانند چگونه مشتریان خود را به بهترین شکل هدف قرار دهند، حمایت کنند و با آنها کار کنند. این به شما کمک می‌کند تا دسترسی را بهبود ببخشید، تبدیل‌ها را افزایش دهید و وفاداری را افزایش دهید. 

در این الگو، نسخه کوتاه شده الگوهای شخصیت خریدار ما را خواهید یافت. قبل از رفتن به خود الگوی نقشه‌برداری محتوا، باید شخصیت‌های خریدار خود را مستند کنید.

هنگامی که شخصیت های خریدار خاص برند خود را مشخص کردید، زمان آن فرا رسیده است که برای هر یک از شخصیت های خود و هر مرحله از چرخه خرید، ایده های محتوا تولید کنید. برای کمک به ترسیم موضوعات محتوا بر اساس شخصیت خریدار و مرحله چرخه حیات، ما یک سیستم شبکه ای ساده را گردآوری کرده ایم.

اگر در هر بخش از شبکه محتوا دارید، می‌توانید مطمئن باشید که ایده‌های محتوایی برای خدمت به طیف وسیعی از افرادی که محتوای شما را در وب‌سایت و کانال‌های اجتماعی شما مصرف می‌کنند، دارید.

یک الگوی شخصی خریدار خلاصه شده

 

شخص 1

نام شخصی: [نام شخصیت اصلی خود را در اینجا وارد کنید]

پیشینه و جمعیت شناسی

[اطلاعات مربوط به یک مشتری اولیه را درج کنید. جنسیت معمولی شخصیت شما چیست؟ سن؟ آنها کجا زندگی می کنند؟ سطح درآمد آنها چقدر است؟ معمولاً کدام عناوین شغلی را دارند؟]

شناسه ها

[اشکال ارتباطی ترجیحی شخصیت شما چیست – رسانه های اجتماعی، ایمیل، وبلاگ ها، برنامه ها؟ آنها وقت خود را کجا می گذرانند؟]

اهداف

[هدف اصلی شخصیت شما در رابطه با صنعتی که در آن هستید چیست؟]

چالش ها

[موانع اصلی که مانع رسیدن شخصیت شما به اهدافشان می شود چیست؟]

اعتراضات رایج

[چرا کسی ترجیح می دهد محصول /خدمت شما را نخرد؟]

 

یک الگوی شخصی خریدار خلاصه شده

 

شخص 2

نام شخصی: [نام شخصیت اصلی خود را در اینجا وارد کنید]

پیشینه و جمعیت شناسی

[اطلاعات مربوط به یک مشتری اولیه را درج کنید. جنسیت معمولی شخصیت شما چیست؟ سن؟ آنها کجا زندگی می کنند؟ سطح درآمد آنها چقدر است؟ معمولاً کدام عناوین شغلی را دارند؟]

شناسه ها

[اشکال ارتباطی ترجیحی شخصیت شما چیست – رسانه های اجتماعی، ایمیل، وبلاگ ها، برنامه ها؟ آنها وقت خود را کجا می گذرانند؟]

اهداف

[هدف اصلی شخصیت شما در رابطه با صنعتی که در آن هستید چیست؟]

چالش ها

[موانع اصلی که مانع رسیدن شخصیت شما به اهدافشان می شود چیست؟]

اعتراضات رایج

[چرا کسی ترجیح می دهد محصول /خدمت شما را نخرد؟]

یک الگوی شخصی خریدار خلاصه شده

 

شخص 3

نام شخصی: [نام شخصیت اصلی خود را در اینجا وارد کنید]

پیشینه و جمعیت شناسی

[اطلاعات مربوط به یک مشتری اولیه را درج کنید. جنسیت معمولی شخصیت شما چیست؟ سن؟ آنها کجا زندگی می کنند؟ سطح درآمد آنها چقدر است؟ معمولاً کدام عناوین شغلی را دارند؟]

شناسه ها

[اشکال ارتباطی ترجیحی شخصیت شما چیست – رسانه های اجتماعی، ایمیل، وبلاگ ها، برنامه ها؟ آنها وقت خود را کجا می گذرانند؟]

اهداف

[هدف اصلی شخصیت شما در رابطه با صنعتی که در آن هستید چیست؟]

چالش ها

[موانع اصلی که مانع رسیدن شخصیت شما به اهدافشان می شود چیست؟]

اعتراضات رایج

[چرا کسی ترجیح می دهد محصول /خدمت شما را نخرد؟]

خودتان را پر کنید: الگوهای نقشه برداری محتوا برای هر شخصی

شخص 1

مرحله چرخه زندگی

 

نام شخص شماره 1:

[نام شخصیت اول خود را اینجا تایپ کنید]

اطلاع

علائم یک مشکل یا فرصت بالقوه را متوجه شده و بیان کرده است

توجه

مشکل یا فرصت خود را به وضوح تعریف و نام گذاری کرده باشند

تصمیم

استراتژی، روش یا رویکرد راه حل خود را تعریف کرده اند

مشکل/فرصتی که شخصیت فوق به کمک نیاز دارد:

 

[چالش‌ها، نیازها یا اهداف اصلی شخصیت اول خود را در اینجا تایپ کنید تا هنگام تولید ایده‌های محتوا، آن را در ذهن خود نگه دارید.]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله آگاهی در اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله بررسی اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوایی خود را برای این شخصیت در مرحله تصمیم گیری اینجا تایپ کنید]

 

شخص 2

مرحله چرخه زندگی

 

نام شخصیت شماره 2:

[نام شخصیت دوم خود را اینجا تایپ کنید]

اطلاع

علائم یک مشکل یا فرصت بالقوه را متوجه شده و بیان کرده است

توجه

مشکل یا فرصت خود را به وضوح تعریف و نام گذاری کرده باشند

تصمیم

استراتژی، روش یا رویکرد راه حل خود را تعریف کرده اند

مشکل/فرصتی که شخصیت فوق به کمک نیاز دارد:

 

[چالش‌ها، نیازها یا اهداف شخصیت دوم خود را در اینجا تایپ کنید تا در هنگام تولید ایده‌های محتوا، آن را در ذهن خود نگه دارید.]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله آگاهی در اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله بررسی اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوایی خود را برای این شخصیت در مرحله تصمیم گیری اینجا تایپ کنید]

 

 

شخص 3

مرحله چرخه زندگی

 

نام شخص شماره 3:

[نام شخصیت سوم خود را اینجا تایپ کنید]

اطلاع

علائم یک مشکل یا فرصت بالقوه را متوجه شده و بیان کرده است

توجه

مشکل یا فرصت خود را به وضوح تعریف و نام گذاری کرده باشند

تصمیم

استراتژی، روش یا رویکرد راه حل خود را تعریف کرده اند

مشکل/فرصتی که شخصیت فوق به کمک نیاز دارد:

 

[چالش‌ها، نیازها یا اهداف اصلی شخصیت سوم خود را در اینجا تایپ کنید تا هنگام تولید ایده‌های محتوا، آن را در ذهن خود نگه دارید.]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله آگاهی در اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوای خود را برای این شخصیت در مرحله بررسی اینجا تایپ کنید]

ایده های محتوا

 

[ایده های محتوایی خود را برای این شخصیت در مرحله تصمیم گیری اینجا تایپ کنید]

 

به این نوشته امتیاز دهید

100 - 0%

0%

معدل امتیازات خوانندگان قبل

نظر شما در مورد این نوشته وسایر نوشته های مشابه در سایت ما چیست؟لطفا نظرتونو برامون ارسال فرمایید. حتما از نکات و نظرات شما عزیزان در جهت بهبود کیفیت خدماتمان استفاده خواهیم نمود.

ثبت نام در سایت و دریافت خدمات رایگان دیجیتال مارکتینک
User Rating: 1.65 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید