تلگرام

آموزش تلگرام مارکتینگ حرفه ای

راهنمای کامل صفر تاصد

سرفصل مطالب نوشته

تعاریف متداول تلگرام

A- پرسش‌های عمومی

1- تلگرام چیست؟ چه کاری در آن می‌توانم انجام دهم؟

تلگرام یک برنامه‌ی پیام‌رسانی با تمرکز بر روی سرعت و امنیت است. این برنامه بسیار سریع، ساده و رایگان است و شما می‌توانید آن را بر روی تمامی دستگاه‌ها و وسایل خود به طور همزمان به کار ببرید. پیام‌های شما در روی تلفن همراه، تبلت یا رایانه‌تان به گونه‌ای یکپارچه، همگام‌سازی می‌گردند.

با تلگرام، شما می‌توانید هرگونه پیام، عکس، ویدیو و هر نوع ‌فایل‌ (doc, zip, mp3 و غیره) را برای دیگران بفرسـتید. هـمچنـین مـی توانیـد گروه‌هایی با تعداد اعضای حداکثر ۲۰۰۰۰۰ نفر و کانال‌هایی براى انتشار اطلاعات به تعداد نامحدود مخاطب ایجاد کنید. می‌توانید به مخاطبان خود پیام بفرستید و با استفاده از نام کاربری افراد، آنهـا را بیابیـد. در نتیجه، تلگرام مانند آمیزه‌اى از پیامک و ایمیل است. و می‌تواند تمامى نیازهاى شخصی و کارى شما را در پیام‌رسانی تأمین کند.

2- تلگرام برای چه کسانی است؟

تلگرام برای هر کسی است که می‌خواهد پیام‌رسانی سریع و قابل‌اعتماد داشته باشد. کاربران تجاری و تیم‌های کوچک، ممکن است گروه‌های بزرگ، نسخه‌های ویژه کامپیوتر و امکان به اشتراک گذاشتن فایل‌ها را دوست داشته باشند. از آنجا که گروه‌های تلگـرام مـی‌تواننـد تـا۲۰۰۰۰۰ عضـو داشته باشند، ما امکان پاسخگویی، صدا زدن (منشن کردن) و هشتگ را فراهم آورده‌ایم که به حفظ نظم و تبادل اطلاعات در گروه‌های بزرگ به صورت کارآمد کمک می‌کنند.

در صورتی که به شکل و تصویر علاقه‌مند باشید، تلگرام دارای تصاویرمتحرک (گيف)، یک ابزار عالی ویرایش تصویر و یـک پلتفرم باز استیکر است. اینجا و اینجا می‌توانید استیکر‌های جذابی پیدا کنید.

آنهایی که به دنبال خصوصی سازی بیشتری هستند، می‌توانند تنظیمات پیشرفته و سیاست‌گذاری بسیار انقلابی ما را بررسی‌کنند. و اگـر شـما رازداری می‌خواهید، چت محرمانه را (که به دستگاه وابسته است و دارای امکان از بین بردن خودکار پیام‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها می‌باشد) آزمـایش کنیـد و نیز برنامه‌تان را با یک رمز عبور اضافی قفل کنید.

3- تلگرام چه تفاوتی با واتس‌اپ دارد؟

برخلاف واتس‌آپ، تلگرام بر مبنای فضای ابری بنا نهاده شده و همگام‌سازی یکپارچه است. در نتیجه، شما می‌توانید همزمان از دستگاه‌های متعدد به پیام‌های خود دسترسی داشته باشید. این دستگاه‌ها می‌توانند شامل تلفن همراه، تبلت و کامپیوتر باشند و می‌توانید تعداد نامحدودی عکس، فـیلم و فایل (doc ،zip ،mp3 و غیره) را تا سقف ٢ گیگابایت به اشتراک بگذارید. اگر مایل نیستید آن داده‌ها را در دستگاه‌تان ذخیره کنید، همیشه مى‌توانید آنها را در فضاى ابرى ذخیره کنید.

تلگرام همچنین سریعتر و امنتر اسـت کـه ایـن بـه خـاطر زیرسـاختِ چند مرکز داده‌ای و رمزنگاری ماست. در رأس همه‌ى مزیت‌ها، رایگان بودن تلگرام است. تلگرام رایگان باقی خواهد ماند، بدون هیچگونه آگهی و تبلیغ، بدون هزینه‌های اشتراک، برای همیشه.

‏API تلگرام باز است. ما از توسعه دهندگان دعوت می‌کنیم تا اپلیکیشن خود را بسازند. همچنین API ربات را داریم که بعنوان پلتفرمى براى ساختن ابزارهاى تلگرام عمل مى‌کند.

4- تلگرام چند سال دارد؟

تلگرام برای آیفون در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد. نسخه‌ی آلفای تلگرام برای اندروید به طور رسـمی در ۲۰ اکتبـر ۲۰۱۳ آغـاز به کار کرد. به مرور برنامه‌های بر مبناى تلگرامِ بیشتر و بیشتری توسط توسعه‌دهندگان مستقل با اسـتفاده از پلاتفـرم بـاز تلگـرام سـاخته شدند.

5- کدام دستگاه ها پشتیبانی می‌شوند ؟

شما می‌توانید تلگرام را روی گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و حتی رایانه‌ها به کار ببرید. ما اپلیکیشن‌هایى برای سیستم عامل iOS (نسخه‌ی ۶ و پس از آن)، اندروید (۴.۰ و بالاتر) و ویندوز موبایل داریم. همچنین شما می‌توانید نسخه‌ی وب تلگرام را به کار ببرید یا یکی از برنامه‌های دسکتاپ ما را برای ویندوز، مک و لینوکس نصب کنید.

شما می‌توانید از هر چند دستگاهی که دوست داشته باشید، همزمان وارد تلگرام شوید. کافیست شماره‌ی تلفن همراه اصلی خود را برای وارد شدن در هر جایی که هستید به کار ببرید.

API ما برای توسعه‌دهندگان باز است، شاید شما بخواهید اپلیکیشن خودتان را برای دیگر پلاتفرم‌ها بسازید.

6- چه کسانی پشت تلگرام ایستاده‌اند؟

تلگرام توسط پاول و نیکلای دورُف پشتیبانی می‌شود. پاول آن را از نظر مالی و ایدئولوژیکی و نیکلای بخش فنی را پشتیبانی می‌کنند. برای ممکـن کردن تلگرام، نیکلای یک پروتکل داده‌های سفارشی یکتا ایجاد کرد که امنیت، قابل اعتماد بودن و سرعت در هر شبکه‌ای را در هم آمیخته است.

هر چند برادران دورُف و نیز برخی از توسعه‌دهندگان کلیدی تلگرام روس هستند، تلگرام، چه به طور حقوقی و چه فیزیکی، به این کشـور وابسـته نیست.

7- تلگرام در کجا مستقر شده‌است؟

تیم توسعه دهندگان تلگرام در دوبی مستقرند.

اکثر توسعه دهندگان تلگرام اصالتا اهل سن پترزبورگ هستند؛ شهری که به تعداد بی سابقهٔ مهندسان بسیار ماهرش مشهور است. تیم تلگرام به دلیل قوانین روسیه در زمینه آی‌تی مجبور به ترک این کشور شدند و مناطق مختلفی از جمله برلین، لندن و سنگاپور را برای دفتر مرکزی خود امتحان کرده‌اند. در حال حاضر ما از اقامت دوبی رضایت داریم، با اینحال آماده‌ایم که در صورت تغییر قوانین محلی، مجددا تغییر مکان بدهیم.

8- شما چگونه از تلگرام پول در می‌آورید؟

ما به پیام‌رسانی سریع و امن که همچنین صد‌ درصد رایگان است باور داریم.

پاول دورُف، کسی که دیدگاه ما را به اشتراک می‌گذارد، تلگرام را با یک کمک مالی سخاومندانه تأمین کرده است، بنابراین ما دارای سرمایه‌ی کافی برای زندگی هستیم. اگر تلگرام نیاز مالی پیدا کند، کاربرانمان را به کمک مالی و گزینه‌های پرداخت اختیاری دعوت می‌کنیم تا هزینـه‌هـا را سـربه سـر کنیم. اما «سودآوری» هدف تلگرام نیست.

9- نظر شما درمورد حریم خصوصی در اینترنت چیست؟

شرکت‌های بزرگ اینترنتی مانند فیسبوک و گوگل مفهوم حریم خصوصی را در سال‌ها‌ی اخیر به گونه‌ا‌ی مؤثر دزدیده‌اند. بازاریاب‌های آنها مردم را متقاعد کرده‌اند که مهمترین چیزها درباره‌ی حریم خصوصی، ابزار‌های سطحی و ظاهری هستند که اجازه می‌دهند وضعیت آنلاین بودن، پست‌های عمومی، یا عکس نمایه‌ی شما از دید مردم اطراف پنهان گردند. افزودن این ابزارهای سطحی به شرکت‌ها اجازه می‌دهند که عموم را آرام کنند، درحالیکه اطلاعات شخصی شما را در اختیار بازاریاب‌ها و دیگر اشخاص ثالث قرار می‌دهند.

در تلگرام، ما فکر می‌کنیم مهمترین مولفه‌های حفظ حریم خصوصی در اینترنت باید این‌ها باشند:

۱ -پاسداری از گفتوگوهای خصوصی شما در مقابل نظارت اشخاص ثالث، مانند همکاران اداری، کارفرماها و غیره.

۲ -نگهبانی از اطلاعات شخصی شما در برابر اشخاص ثالث، همانند بازاریابان، تبلیغ کنندگان و غیره.

این همان چیزی است که برای همگان مهم است، و اینها بخشی از اولویت‌های بالای ما هستند. تلگرام یک پروژه‌ی غیرتجاری با یک هدف برای ایجاد پیام‌رسانی کاملاً رایگان، بدون آگهی‌های معمول است. این به معنی آن است که به جای منحرف کردن توجه به تنظیمات کم اثر، ما می‌توانیم به روی مسائل خصوصی واقعی، که در جهان مدرن امروزی وجود دارند، بپردازیم.

10- آیا درخواست‌های حذف اطلاعات از طرف اشخاص ثالث را بررسی می‌کنید؟

ماموریت ما ارائه یک راه کار امن ارتباطیست که در همه جای کره خاکی کار کند. به منظور انجام این کار در نقاطی که بیشترین نیاز به آن است (و برای ادامه انتشار تلگرام از طریق اَپ استور و گوگل پلی)، ما باید درخواست‌های مشروع برای حذف اطلاعات عمومی (ست‌های استیکر، ربات‌ها و کانال‌ها) غیر قانونی را داخل اپ پردازش کنیم. برای مثال، ما می‌توانیم بسته‌های استیکری که حقوق نشر را زیر پا می گذارند و یا ربات‌های مستجن را حذف کنیم.

استیکر‌های تولیدی توسط کاربران، کانال‌ها و ربات‌های ساخته شده توسط توسعه دهندگان ثالث جزو هسته اصلی رابط کاربری تلگرام نیستند. هر وقت ما شکایتی از طریق [email protected] یا [email protected] مربوط به قانونی بودن محتوای عمومی دریافت کنیم، بررسی‌های قانونی لازم را انجام داده و در صورت صلاحدید، مطالب مورد نظر را حذف می‌کنیم.

لطفا توجه بفرمایید که این شامل محدودیت‌های محلی در مورد آزادی بیان نمی‌شود. برای مثال، اگر نقد کردن دولت در کشوری ممنوع باشد، تلگرام هیچ گاه در این گونه سانسورهای سیاسی مشارکت نمی‌کند. این کار همسو با اصول بنیان‌گذاران ما نیست. با اینکه ما ربات‌ها و کانال‌های تروریستی (مثلا مربوط به داعش) را مسدود می‌کنیم، هیچ گاه کسی را به خاطر ابراز عقیده صلح آمیز مسدود نمی‌کنیم.

11- آیا شما درخواست‌های نشر اطلاعات را بررسی می‌کنید؟

گفتگو‌های محرمانه از شیوه رمزگذاری کلاینت به کلاینت استفاده می‌کنند، از این رو هیچ داده‌ای از آن‌ها برای انتشار در اختیار ما نیست.

برای محافطت از اطلاعاتی که تحت پوشش رمزگذاری کلاینت به کلاینت نیستند، تلگرام از یک زیرساخت توزیع شده استفاده می‌کند. دیتای چت‌های ابری در دیتا سنترهای متعدد در نقاط مختلف جهان ذخیره می‌شوند که تحت کنترل اشخاص حقوقی گوناگون و پخش شده در سیستم‌های قضایی متفاوت هستند. کلید‌های رمزگشایی مربوط، به تکه‌های متعدد تقسیم شده و هیچ گاه با اطلاعاتی که محافظت می‌کنند در یک جا نگهداری نمی‌شوند. در نتیجه، برای مجبور کردن ما به تحویل دیتا، به چندین حکم دادگاه از سیستم‌های قضایی گوناگون نیاز است.

به لطف این ساختار، ما می‌توانیم مطمئن شویم که یک دولت واحد و یا حتی چند کشور با سیاست‌های مشابه قادر به دست درازی به حریم خصوصی مردم و آزادی بیان نباشند. تلگرام فقط هنگامی می‌تواند تحت اجبار برای انتشار دیتا قرار گیرد که یک مسئله آن قدر مهم و جهانی باشد که از سد قانونی چندین سیستم قضایی در دنیا رد شود.

تا به این روز ما به اندازه ۰ بایت دیتا در اختیار اشخاص ثالث از جمله دولت‌ها قرار داده ایم.

B- اصول اساسى تلگرام

12- من به چه کسانی می‌توانم پیام بفرستم؟

شما می‌توانید به افرادی که شماره‌شان را در دفترچه تلفن گوشی‌تان دارید و دارای تلگرام هستند، پیام بفرستید.

همچنین می‌توانید یک نام کاربری username عمومی برای حساب تلگرام خودتان انتخاب کنید. سایر افراد توانایی آنرا دارند که شما را با نام کاربری‌تان جستجو کرده و بیابند و برای‌تان پیام بفرستند، حتی اگر شماره شما را ندانند. شما می‌توانید در اینجا درباره نام کاربری مطالب بیشتری بیاموزید.

13- چگونه بفهمم که کدام یک از مخاطبان من تلگرام را دارند؟

مخاطبانی که تلگرام را دارند در بالای فهرست مخاطبان شما دیده می‌شوند. همچنین آنها دارای عکس هستند.

14- چگونه می‌توانم دوستانم را به تلگرام دعوت کنم؟

آیفون:
دعوت‌های پایه، پیامک‌های ساده هستند و مانند پیامک‌های استانداردی که از طریق گوشی شما ارسال می‌گردند، دارای هزینه می‌باشند (مگر آنکه از طریق پیام ویژه آیفون (iMessage) فرستاده شوند). طبیعتاً شما دارای گزینه‌های دیگری برای دعوت‌ دوستانتان به تلگرام هستید. برای آنها یک پیوند بارگیری از طریق هر سرویس پیارسانی دیگر (ایمیل، فیسبوک، واتسآپ، یک تلگرام واقعی) بفرستید.
https://telegram.org/dl

اندروید:
منوی برنامه را باز کنید (انگشتتان را از سمت چپ فهرست چت‌ها به سمت راست بکشید)، گزینه «دعوت دوستان» (‘Invite Friends’) را انتخاب کنید. سپس برنامه‌ای را که از طریق آن می‌خواهید دعوتنامه‌ها را بفرستید انتخاب کنید.

ویندوز موبایل:
به فهرست مخاطبان بروید، گزینه‌ی «دعوت دوستان» (‘Invite Friends’) و سپس برنامه‌های را که از طریق آن میخواهید دعوتنامه‌ها را بفرستید انتخاب کنید.

شما می‌توانید به دوستانتان پیوند t.me را همراه با نام کاربریتان بدهید، که در این صورت آنها به راحتی می‌توانند شما را در تلگرام بیابند، حتی اگر شماره تلفن شما را نداشته باشند.

15- علامت‌های تیک سبز رنگ به‌چه معنی می‌باشند؟

یک تیک – پیام به ابر تلگرام رسیده و این موضوع به آگاهی دوست شما رسانده شده است (البته اگر او در تنظیمات تلگرام اجازه اعلان را داده باشد).

دو تیک – پیام خوانده شده است (دوست شما تلگرام را اجرا و گفتگو یا پیام را باز کرده است).

ما روشی برای فهمیدن این که دستگاه پیام را دریافت کرده یا نه نداریم، چون تلگرام می‌تواند در هر تعداد دستگاهی که بخواهید اجرا شود، بنابراین تیک نشان‌دهنده کدام دستگاه خواهد بود؟

16- آیا من می‌توانم زمان «آخرین بار مشاهده شدنم» را پنهان کنم؟

شما میتوانید در تنظیمات حریم خصوصی و امنیت انتخاب کنید که چه کسی این اطلاعات را ببیند.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید زمان آخرین مشاهده شدن کسانی را که آنها را در اطلاعات خود شریک نمی‌کنید ببینید، اما به هر حال یک مقدار تقریبی از آخرین زمان مشاهده را خواهید دید. این از طرفی کسانی را که زاغ سیاه شما را چوب می‌زنند دور نگه دارد، ولی از طرف دیگر این را که یک شخص به چه میزان از طریق تلگرام در دسترس است به آگاهی شما می‌رساند.

چهار مقدار تقریبی ممکن وجود دارد:

 • آخرین زمان مشاهده: اخیرا (Last seen recently)— هر چیزی بین ۱ ثانیه و ۲ تا ۳ روز را می‌پوشاند.

 • آخرین زمان مشاهده در یک هفته اخیر (Last seen within a week) — بین ۲ تا ۳ روز و ۷ روز.

 • آخرین زمان مشاهده در یک ماه اخیر (Last seen within a month) – بین ۶ تا ۷ روز و یک ماه.

 • آخرین زمان مشاهده در زمان (Last seen a long time ago) – بیش از یک ماه (به کاربران مسدود شده نیز همیشه این مورد نشان داده می‌شود).

17- چه کسانى مى‌توانند «آنلاین» بودن مرا مشاهده کنند؟

تنها کسانی که به اطلاعات زمان آخرین مشاهده شدن شما دسترس دارند، مى‌توانند حساب شما را در حالت «آنلاین» ببینند. با این حال، یک استثنا وجود دارد:در زمان کوتاهى که شما در چت شخصى یا در گروهى که هم شما و هم مخاطب‌تان عضو هستند، پیام ارسال مى کنید، مخاطب‌تان شما را در وضعیت «آنلاین» مشاهده مى‌کند.

18- تماس صوتی

سیستم تماس صوتى تلگرام برای سراسر دنیا، از جمله ایران، فعال شده و در حال کار است. اما متاسفانه تامین کنندگان اینترنت در ایران، پروتکلی را که قبل از آنکه ارتباط همتا به همتا بتواند برقرار شود، برای ایجاد ارتباط بین کاربران استفاده می‌شود، مسدود کرده اند. به همین دلیل این سرویس در ایران فیلتر شده و در دسترس نیست.

19- چگونه می‌توانم اموجى ها را در تلگرام روی آیفونم به‌کار ببرم؟

ما از شکلک‌هاى بیانگر احساسات پشتیبانی می‌کنیم. خیلی ساده، صفحه‌کلید ‘Emoji’ را در تنظیمات دستگاه آیفونتان روشن کنید (‘General – Keyboards – Add New Keyboard… – Emoji’) سپس هر زمان که نتوانستید سخنانتان را با واژه‌ها بیان کنید، به سراغ آن صفحه کلید بروید.

C- گروه، ابرگروه‌ و کانال

20- چرا گروه‌های تلگرام جذاب هستند؟

گروه‌های تلگرام می‌توانند تا ۲۰۰۰۰۰ عضو داشته باشند و ابزار‌های بسیار قدرتمندی برای ارتباطات هستند. این‌ها تعدادی از ویژگی‌های متمایز گروه‌های تلگرام در دنیای پیام رسان‌ها هستند:

تاریخچه یکپارچه

پیام‌های خود را پس از انتشار، ویرایش یا حذف کنید، تا از دید سایرین پنهان شوند.

موجودیت در بسترهای گوناگون

به پیام‌های خود در هر زمان، از هر تعداد دستگاه موبایل یا دسکتاپ دسترسی پیدا کنید.

دسترسی آنی

پیام مورد نظر خود را بیابید، حتی از میان میلیون‌ها پیام.

جواب‌دهی، ذکر نام، هشتگ

به راحتی یک مکالمه را دنبال کنید و ارتباط را کارآمد نگه دارید، بدون در نظر گرفتن اندازه گروه.

اعلان‌های هوشمند

گروه را در حالت سکوت قرار دهید تا فقط هنگامی که کسی نام شما را ذکر می‌کند یا به پیام شما پاسخ می‌دهد اطلاعیه دریافت کنید.

پیام‌های سنجاق شده

شما می‌توانید هر پیامی را به بالای صفحه چت سنجاق (پين) کنید. همه اعضا در مورد این پیام اطلاعیه خواهند گرفت — حتی اگر گروه را در حالت سکوت قرار داده باشند.

ابزارهای مدیریتی

برای گروه مدیر انتخاب کنید تا پیام‌های را به صورت جمعی پاک، عضویت را کنترل و پیام‌های مهم را سنجاق کنند.

اشتراک فایل

هر نوع فایلی را، تا سقف ٢ گیگ برای هر فایل، ارسال یا دریافت کنید و به صورت آنی در تمام دستگاه‌های خود دسترسی داشته باشید.

سفارشی سازی با استفاده از ربات‌ها

برای نیاز‌های خاص با استفاده از اِی پی آی ربات و ربات های درون خطی ما، ابزار‌های سفارشی بسازید.

21- تفاوت میان گروه‌ها، ابرگروه‌ها و کانال‌ها چیست؟

گروه‌های تلگرام برای اشتراک مطلب بین دوستان و خانواده یا همکاری بین تیم‌های کوچک ایده‌آل هستند، آن‌ها می‌توانند تا سقف ۲۰۰ عضو داشته باشند و به صورت پیش فرض هر کسی می‌تواند اعضای جدید به گروه اضافه کند و نام و عکس گروه را تغییر دهد.

اگر گروه شما به یک اجتماع خیلی بزرگ تبدیل شد، می‌توانید آن را به یک ابر گروه متمرکز‌تر ارتقاء دهید. ابر گروه‌ها می توانند تا سقف ۲۰۰۰۰۰ عضو داشته باشند و یک تاریخچه یکسان دارند، بنابر‌این پیام‌های حذف شده از دید همه اعضاء پنهان خواهند شد. همچنین شما می‌توانید پیام‌های مهم را به بالای صفحه سنجاق کنید تا تمام اعضا آن‌ها را ببینید، حتی اعضایی که به تازگی عضو شده‌اند.

کانال‌ها ابزاری برای انتشار پیام‌های عمومی به تعداد بالایی مخاطب هستند. در حقیقت، یک کانال می‌تواند به صورت نامحدود عضو داشته باشد. وقتی در یک کانال مطلبی ارسال می‌کنید، مطلب بجای اسم و عکس شما با اسم و عکس کانال ارسال می‌شود.

22- چگونه یک گروه ایجاد کنم؟

آیفون: یک پیام جدید را شروع کنید: نماد واقع در گوشه بالا-راست در صفحه اصلی ‘Chats’ را زده و سپس روی «ایجاد یک گروه جدید» (‘New Group’) بزنید.

اندروید: انگشتتان را روی نماد سه خط افقی در سمت چپ فهرست گفتگو زده و سپس روی «ایجاد یک گروه جدید» (‘New Group’) بزنید.

ویندوز موبایل: روی دکمه‌ها زده + در نوار دکمه و سپس روی «ایجاد یک گروه جدید» (‘New Group’) بزنید.

23- چطور می توانم اعضای بیشتر اضافه (اد) کنم؟ لینک دعوت چیست؟

شما می توانید اطلاعات تماس مخاطب مورد نظرتان را ذخیره کنید، و یا توسط نام کاربری جستجو کنید.

جمع کردن مردم در گروه های موجود در تلگرام با ارسال لینک دعوت راحت است. برای ساخت لینک دعوت، به بخش اطلاعات گروه بروید — اضافه کردن عضو — دعوت کردن به گروه توسط لینک.

هرکسی که تلگرام را نصب دارد قادر است با باز کردن این لینک وارد گروه شما بشود. اگر انتخاب کنید که لینک را باطل کنید، لینک بلافاصله از کار می‌افتد.

D- نام‌هاى کاربری و t.me

24- پرسش: نام‌های کاربری چیستند؟ چگونه یکی بدست آورم؟

شما می‌توانید یک نام کاربری عمومی در تلگرام تعیین کنید. این کار برای دیگر کاربران امکان یافتن شما از طریق نام کاربریتان را ایجاد می‌کند. شما در جستجوی مخاطبان و در زیر «نتایج سراسری» ظاهر خواهید شد. لطفاً توجه داشته باشید افرادی که شما را می‌یابند، قادر به ارسال پیام برای شما هستند، حتی اگر شماره‌ی شما را نداشته باشند. اگر شما با این موضوع راحت نیستید، توصیه می‌کنیم نام کاربری در تلگرام ایجاد نکنید.
نام‌های کاربری و جستجو با نام کاربری در بیشتر برنامه‌های رسمی پشتیبانی می‌شوند. شما می‌توانید یک نام کاربری در تنظیمات ایجاد کنید.

25- t.me چطور عمل مى کند؟

اگر شما یک نام کاربری ایجاد کرده باشید، می‌توانید به افراد پیوندی به صورت نام کاربرى t.me/username بدهید. باز کردن این لینک در تلفن آنها، به طور خودکار برنامه تلگرام را اجرا و یک گفتگو با شما را باز می‌کند. شما می‌توانید پیوند نام کاربری را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. آن را روی کارت ویزیت چاپ کنید یا روی سایتتان بگذارید.

از این راه مردم می‌توانند بدون دانستن شماره تلفن‌تان، با شما در تلگرام تماس بگیرند.

26- در نام کاربری‌ام از چه حروفی می‌توانم استفاده کنم؟

شما می‌توانید از z-a ،9-0 و زیر خط (_) استفاده کنید. نام‌های کاربری غیرِحساس به حالت حروف هستند ،اما تلگرام نام را با حروف بزرگ نگهداری می‌کند (یعنی Telegram و TeleGram یک کاربر واحد هستند) نام کاربری باید دستکم ۵ حرف داشته باشد.

27- آیا من به یک نام کاربری نیاز دارم؟

شما نیازی به داشتن نام کاربری ندارید. به یاد داشته باشید که نام‌های کاربری تلگرام عمومی هستند و انتخاب یک نام کاربری در تلگرام این امکان را برای دیگران مهیا می‌کند که شما را در جستجوی سراسری بیابند و برایتان پیام بفرستند، حتی اگر شماره‌تان را نداشته باشند. اگر با این راحت نیستید، پیشنهاد می‌کنیم نام کاربری ایجاد نکنید.

28- اگر کسی مرا با نام کاربری‌ام بیابد و برایم پیام بفرستند و من پاسخ دهم، آیا به شماره من دست خواهد یافت؟

خیر. هیچ کدام از طرفین شماره تلفن دیگری را نخواهد دید. شبیه وقتی که شما به شخصی که در یک گروه تلگرام می‌بینید، پیام می‌فرستید.

29- چگونه نام کاربری‌ام را حذف کنم؟

به ‘Settings’ بروید و یک نام کاربری خالی ذخیره کنید. با این کار نام کاربری شما حذف می‌شود و دیگران پس از این قادر به یافتن شما از طریق جستجو نخواهند بود. این روى گفتگوهای موجود تأثیری نمی‌گذارد.

30- اگر نام کاربری من پیش از این انتخاب شده باشد، چه کنم؟

نام‌هاى کاربری تلگرام بر پایه‌ی قانون «هر که زودتر درخواست کند، آنرا به دست می‌آورد» توزیع می‌شوند.

ما درک می‌کنیم که نام‌های کاربری مشخص، بخشی از یک هویت آنلاین برای برخی از ما هستند. اگر نام کاربری موردنظر شما پیش از این گرفته شده باشد، ما خوشحال خواهیم شد که برای به دست آوردن آن به شما کمک کنیم، کافی ست شما همان نام کاربری را در دستکم ۲ تا از سرویس‌های فیسبوک، تویتر و اینستاگرام داشته باشید.
اگر پرسش‌های بیشتری دارید، خواهشمندیم با انتخاب گزینه ‘Settings – Ask a question’ با بخش پشتیبانی نرم‌افزار ما تماس بگیرید

توجه کنید که این قسمت توسط داوطلبان پشتیبانی می‌شود. (پس لطفاً مؤدب باشید). در صورتى که پاسخ دریافت نکنید، به تویتر ما مراجعه فرمایید.

E- ربات‌ها

31- چطور ربات تلگرام بسازم؟

ایجاد ربات بسیار ساده می‌باشد، ولی شما حداقل به کمی دانش در زمینه برنامه‌نویسی کامپیوتر نیاز دارید. اگر اینطور است، قسمت معرفی برای توسعه دهندگان جای خوبی برای شروع می‌باشد.

متاسفانه اگر برنامه نویس نیستید، هیچ راه حل آماده ای ‌برای تولید ربات نیست. ولی ما مطمئن هستیم که شما به زودی ربات‌های زیادی که توسط دیگران تولید شده‌اند را برای سرگرم شدن خود خواهید یافت.

32- حذف شدن ربات

اگر نمی‌خواهید که پیامی از سمت ربات در‌یافت کنید، می‌توانید به راحتی آن را مسدود کنید – همان طور که کاربران را مسدود می‌کنید. برخی ربات‌های تلگرام گزینه‌ی ‘Stop Bot’ را در پروفایل خود دارند.

ضمنا برخی توسعه دهندگان گزینه ای جهت بی صدا کردن ربات می‌سازند. برای اطلاع از این ویژگی به بخش ‘Help’ ربات مراجعه کنید.

33- آیا رباتها امن هستند؟

بله. ربات ها تفاوتی با کاربران عادی که در گروه‌ها می‌بینید ندارند. ربات‌ها تنها می‌توانند نام و عکس پروفایل شما و پیام هایی که به آنها ارسال می‌کنید را ببینند و نه بیشتر. انها قادر به دیدن شماره تماس شما نخواهند بود(مگر اینکه خودتان شماره را به آنها بدهید).

مسلما با هر ربات باید همانند غریبه برخورد شود – از دادن رمز عبور، کد تلگرام یا شماره حساب خود به آنها خود داری کنید، حتی اگر مودبانه درخواست کردند. همچین مراقب فایل‌هایی که توسط ربات‌ها ارسال می‌شود باشید. همانگونه که باید برای دریافت فایل از کاربران دیگر دقت کنید. به طور مثال: اگر رباتی فایلی به اسم OpenMe.exe را ارسال کرد، باز نکنید.

34- ربات‌های بیشتر را از کجا پیدا کنم؟

در حال حاضر فروشگاه رسمى در دسترس نمی‌باشد. شما می‌توانید ربات‌ها در اینترنت جستجو کنید یا از دوستان خود درخواست نمایید.

F- امنیت

35- تلگرام چقدر امن است؟

تلگرام از پیامرسان‌هاى ارسال انبوه مانند واتس‌اپ و لاین امنتر است. تلگرام بر پروتکل Mtproto بر روی الگوریتم‌های آزمایش شده در طول زمان برای سازگار کردن امنیت با ارسال سریع و با تکیه کردن بر اتصال‌های ضعیف پایه ریزی شده است (نگاه کنید به شرح و پرسش‌های متداول پیشرفته). ما به طور مستمر برای بهبود امنیت پروتکل و کلاینت‌هایمان کار می‌کنیم.

36: شما چگونه داده‌ها را رمزنگاری می‌کنید؟

ما دو لایه از رمزنگاری امن را پشتیبانی می‌کنیم. رمزنگاری Client-Server در چت‌هاى روی ابر (چت‌هاى خصوصی و گروهی) و یک لایه‌ی دیگر از رمزنگاری Client-Client برای چت محرمانه به کار می‌روند. همه دادهها، صرف‌نظر از نوع (نوشته، رسانه یا فایل‌ها)، به یک روش رمزنگاری می‌شوند.

رمزنگاری‌ها بر روی رمزنگاری AES سیمتریک ۲۵۶ بیتی، رمزنگاری 2048 RSA و تبادل کلید امن Diffie–Hellman بنا نهاده شده است. شما می‌توانید اطلاعات بیشتر را از پرسش‌های متداول پیشرفته بیابید.

37- چرا من باید به شما اعتماد کنم؟

تلگرام متن باز است، هر کسی می‌تواند کد منبع، پروتکل و API را بررسی کند، ببیند که هر بخش چگونه عمل می‌کند و به هدف اطلاع‌رسانی دست باید. در واقع ما به خٌبره‌های امنیت برای رفع خرابی سیستممان خوش آمد می‌گوییم و از هر بازخوردی قدردانی می‌کنیم: [email protected]

از آن بالاتر، تلگرام یک پیامرسان غیر‌انتفاعی است، بنابراین علاقمندی‌های تجاری هیچگاه با این مأموریت تداخل نمی‌یابد

38- آیا من برای امن بودن نیازمند اعتماد به تلگرام هستم؟

وقتی پای چت محرمانه در میان است، نیازی ندارید. فقط مطمئن باشید که کلید تصویری چت محرمانه شما با آن چه که در تنظیمات چت محرمانه دوستتان است مطابق باشد. مطالب بیشتر را در پایین ببینید

39- اگر دوست هکر من بگوید می‌تواند اطلاعات تلگرام را فاش کند چطور؟

هر کس که ادعا کند اطلاعات پیامرسان تلگرام قابل فاش شدن است، ما برای اثبات این ادعا در مسابقه‌ای به او خوش آمد می‌گوییم و ۳۰۰۰۰۰ دلار برنده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید توضیحات مسابقه در تلگرام را مطالعه کنید.

ما از نظرات درباره امنیت تلگرام در بیرون بخش مسابقه در [email protected] استقبال می‌کنیم.

40- آیا تلگرام مرا در برابر همه چیز حفاظت می‌کند؟

تلگرام می‌تواند هنگام انتقال داده‌ها و تبادل اطلاعات امن، کمک کند. یعنی همه داده‌ها (شامل رسانه‌ها و فایل‌ها)، که شما از طریق تلگرام می‌فرستید یا دریافت می‌کنید، هنگامی که بوسیله ISP شما، مدیر شبکه یا دیگر شخص ثالث بررسی می‌شوند، فاش نمی‌گردند.

اما به یاد داشته باشید که اگر مادرتان گوشی همراهتان را بردارد، یا واحد فنآوری اطلاعات اداره‌تان به کامپیوتر شما در محل کارتان دسترسی یابد، یا هر شخص دیگری به تلفن‌ها یا کامپیوترهای شما، که روی آنها تلگرام را اجرا می‌کنید، دسترسی روت داشته باشد، نمی‌توانیم شما را در برابر آنها محافظت کنیم.

اگر شما دلایلی برای نگرانی درباره امنیت شخصیتان دارید، ما قویاً توصیه می‌کنیم در اداره فقط از چت محرمانه در نسخه‌های رسمی ما یا دستکم برنامه‌های با منشاء باز (open source) که برای اطلاعات نفوذپذیر بررسی شده‌اند، ترجیحاً با یک زمانسنج خودنابودگر استفاده کنید. و تلفنتان را در دسترس دیگران قرار ندهید. همچنین توصیه مى کنیم از سیستم تأیید هویت دو مرحله اى و رمز عبور قوى استفاده نمایید. هر دو گزینه در قسمت ‘Settings-Privacy and Security’ مى باشد.

41- سیستم تایید هویت دو مرحله اى چطور عمل مى کند؟

در صورتی که احساس می‌کنید اپراتور تلفن همراه شما به کد پیامکی شما نفوذ می‌کند، از سیستم تایید هویت دو مرحله اى استفاده کنید تا از حسابتان به وسیله رمزعبور محافظت شود. در این صورت، یک مهاجم هرگز با داشتن کد پیامکی به حساب شما دسترسی نخواهد داشت. شما می‌توانید تایید هویت دو مرحله اى را از این طریق فعال کنید: ‘Telegram Settings – Privacy and Security – 2-Step Verification’. همچنین در نظر داشته باشید که حساب ایمیل بازیابى به یک رمز عبور قابل اطمینان احتیاج دارد.

براى آنکه رمز عبور قوى را بسازید و آنرا به سادگى به ذهن بسپارید، به این پیوند مراجعه کنید.

G- چت‌هاى محرمانه

42- چت‌های محرمانه با دیگر انواع گفتگو چه تفاوتی دارند؟

چت‌هاى محرمانه برای افرادی هستند که رازداری را بیش از هر چیز دیگری می‌خواهند. همه پیام‌ها در چت‌هاى محرمانه رمزنگاری دوسویه را به کار می‌برند. یعنی تنها شما و دریافت کننده می‌توانید پیام‌ها را بخوانید. هیچکس دیگر (از جمله ما اینجا در تلگرام) نمی‌تواند آنها را فاش کند. پیام‌ها نمی‌توانند از چت‌هاى محرمانه بازفرست (فوروارد) گردند. و وقتی شما پیام را در سمت خودتان از مکالمه پاک می‌کنید، برنامه در دیگر سوی چت محرمانه آنها را به همان گونه پاک می‌کند.

شما می‌توانید پیام‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها و فایل‌ها را برای خودنابودگری در یک زمان مشخص، پس از آنکه خوانده شدند یا پس از آنکه به وسیله دریافت‌کننده باز شوند، تنظیم کنید. در این صورت، پیام از دستگاه شما و دوستتان ناپدید می‌شود.

همه چت‌هاى محرمانه در تلگرام ویژه دستگاه‌اند و بخشی از ابر تلگرام نیستند. یعنی شما فقط می‌توانید بر پیام‌های موجود در چت محرمانه تنها در دستگاه مبداء دسترسی داشته باشید.

43- چگونه یک چت محرمانه را آغاز کنم؟

سیستم عامل آیفون: یک پیام جدید را شروع کنید. انگشتتان را روی نماد موجود در گوشه راست بالا در پیام‌ها و سپس روی «ایجاد یک گفتگوی امن جدید» (‘New secret chat’) بزنید.

اندروید: صفحه را به سمت راست بکشید تا منو باز شود، سپس «ایجاد یک گفتگوی امن جدید» (‘New Secret Chat’) را انتخاب کنید.

ویندوز موبایل: روی + در فهرست چت‌ها بزنید و سپس «ایجاد یک گفتگوی امن جدید» (‘New Secret Chat’) را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که چت‌هاى محرمانه ویژه دستگاهند. اگر شما یک چت محرمانه را با یکی از دوستانتان در روی یکی از دستگاه‌هایتان آغاز کنید، این چت تنها در روی همان دستگاه قابل دستیابی است. اگر از سیستم تلگرام خارج شوید، همه چت‌هاى محرمانه‌ى خود را از دست خواهید داد. شما می‌توانید هر چند چت محرمانه مختلفی که می‌خواهید با یک مخاطب واحد ایجاد کنید.

44- پیام خودنابودگر چگونه کار می‌کند؟

زمانسنج خودنابودگر تنها برای چت‌هاى محرمانه در دسترس است. برای تنظیم زمانسنج، به سادگی انگشت خود را روی نماد ساعت (در کادر ورود متن در سیستم عامل آیفون، نوار بالا در اندروید، صفحه‌ی اطلاعات چت در ویندوز موبایل) بزنید، سپس زمانسنج خودنابودگر را روی محدوده زمانی موردنظر تنظیم کنید. زمانسنج برای یک پیام به تعداد دقایقی که در صفحه‌ی دریافت‌کننده دیده می‌شود (۲ تیک سبزرنگ) عمل می‌کند. همین که زمان تعیین شده به سر رسید، پیام از هر دو دستگاه ناپدید می‌شود و هیچ ردی از خود به جای نمی‌گذارد.

عکس‌هایی که با زمانسنج خودنابودگر کوتاه (کمتر از یک دقیقه) فرستاده می‌شوند، تنها هنگامی‌که انگشتتان را روی آنها نگه دارید، دیده می‌شوند و ما به هر دو طرف هر گونه عکسبرداری از صفحه را خبر می‌دهیم.

توجه داشته باشید که زمانسنج تنها روی پیام‌هایی که پس از تنظیم زمانسنج فرستاده می‌شوند، عمل می‌کند و روی پیام‌های پیشین اثری ندارد.

45- آیا من می‌توانم مطمئن شوم که طرف مقابل در چت اسکرین شات نمی‌گیرد؟

متاسفانه هیچ راه کاملا مطمئنی برای شناسایی اسکرین شات گیری در بعضی از سیستم‌ها نیست (به خصوص، در بعضی از دستگاه‌های تلفن اندروید و ویندوز). ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا در صورت اسکرین شات گیری در سیکرت چت‌ها شما را مطلع سازیم، ولی با این حال هنوز امکان رد شدن از این موانع و اسکرین شات گیری هست. ما توصیه می‌کنیم که اطلاعات حساس را فقط با افرادی که اعتماد دارید به اشتراک بگذارید. در آخر، هیچ کس قادر به جلوگیری از تصویر برداری از صفحه گوشی با استفاده از یک گوشی دیگر یا یک دوربین معمولی نیست.

46- کلید رمزنگاری چیست؟

وقتی یک چت محرمانه ایجاد می‌شود، دستگاه‌های شرکت کننده‌کلید رمزنگاری را با استفاده از روش موسوم به تبادل کلید Diffie-Hellman تبادل می‌کنند. پس از آن که اتصال دو سر امن ایجاد شد، ما یک تصویر که کلید رمزنگاری را برای چت شما تجسم می‌کند، تولید می‌کنیم.سپس شما می‌توانید این تصویر را با آن چه که دوستتان دارد مقایسه کنید. اگر دو تصویر یکی باشند، می‌توانید مطمئن شوید که چت محرمانه امن است و هیچ شخصی در این میانه نمی‌تواند به پیام‌های شما دست یابد.

همیشه تصویر‌ها را با استفاده از طریقی که به امن بودن آن اطمینان دارید مقایسه کنید. امنترین حالت وقتی است که این کار را رو در رو و در جهان واقعی انجام دهید.

47- چرا تمامى چت‌ها را فقط به صورت «محرمانه» در نمی‌آورید؟

هرچند تمامی پیام‌های تلگرام همیشه به صورت امنی رمزنگاری شده‌اند، پیام‌ها در چت‌های محرمانه رمزنگاری از نوع Client-Client را به کار می‌برند، درحالی که چت‌های روی ابر، از رمزنگاری نوع Client-Server/Server-Client استفاده می‌کنند و به صورت رمزنگاری شده در ابر تلگرام ذخیره‌سازی می‌شوند. (مطالب بیشتر در اینجا) این پیامِ روی ابر شما را قادر می‌سازد که هم امن باشد و هم بیدرنگ روی هر کدام از دستگاه‌های دیگر شما قابل دست‌یابی باشد. شما می‌توانید همچنین به سادگی آنها را با استفاده از جستجوی سروِر بیابید که گاهی خیلی مفید است.

ایده پشت تلگرام آوردن چیزی بیش از امنیت برای کسانیست که هیچ چیزی درباره امنیت نمی‌دانند و آن را نمی‌خواهند. به این منظور امن بودن تنها کافی نیست. شما همچنین نیاز به سرعت و قدرت دارید. این به تلگرام اجازه می‌دهد که در پهنه‌ها‌ی بزرگ به صورت گسترده‌ای (نه فقط توسط فعالان و مخالفان) اقتباس شود، بنابراین حقیقت ساده استفاده از تلگرام، کاربران را به عنوان هدف برای نظارت شدید در برخی از کشورهای مشخص تبدیل نمی‌کند.

H- پرسش‌های عمیقتر

48- آیا می‌توانم کد سمت سرور تلگرام را دریافت کنم؟

تمامی برنامه‌های کلاینت تلگرام کاملاً منبع‌باز هستند. ما هم برای اندروید و هم برای iOS، ساخت‌های قابل تأییدی ارائه می‌دهیم. این فن‌آوری به شما امکان می‌دهد تا به صورت مستقل بررسی کنید که برنامه‌ای که از فروشگاه‌های برنامه دانلود کرده‌اید، دقیقاً با استفاده از همان کدی که ما منتشر کرده‌ایم ساخته شده باشد.

از طرف دیگر، انتشار کد سرور، امنیت گفتگوهای محرمانه و گفتگوهای ابری را تضمین نمی‌کند. زیرا بر خلاف کد سمت کلاینت، امکان تأیید این که همان کد در سمت سرورها اجرا می‌شود، وجود ندارد.

در رابطه با گفتگوهای محرمانه، شما به کد سمت سرور برای بررسی یکپارچگی آن‌ها احتیاج ندارید. هدف از رمزنگاری سرتاسر این است که صرف نظر از این که سرورها چگونه کار می‌کنند، یکپارچه و منسجم باشد.

در یکی از پست‌های این کانال، پاول دورف توضیح داد که چرا تلگرام کد سمت سرورش را حتی برای نمایش تبلیغاتی منتشر نمی‌کند.

رمزنگاری و API استفاده شده در سرورهای تلگرام کاملاً مستند بوده و قابل بررسی توسط کارشناسان امنیتی هستند. ما از هر نظری در [email protected] استقبال می‌کنیم.

49- چرا همه چیز منبع باز (open source) نیست؟

سرانجام کل کد منتشر خواهد شد. ما با بخش‌هایی که بیشتر مفید هستند شروع کرده‌ایم. یک API که به خوبی مستندسازی شده که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های کاربردی جدید تلگرام بسازند، و کلایتن‌های منبع باز که می‌توانند به وسیله متخصصان امنیت بررسی شوند.

50- آیا من می‌توانم تلگرام را با استفاده از سِروِر خودم اجرا کنم؟

معمارى ما فدراسیون را هنوز پشتیبانی نمی‌کنند. تلگرام یک سرویس اَبرِیکتا است، بنابراین ایجاد شاخه در جایی‌که پایانه‌های دو کاربر ممکن است روی دو ابر تلگرام متفاوت باشند، غیر قابل قبول است. قادر ساختن شما به اجرای سِروِر تلگرام خودتان، درحالی‌که هم سرعت و هم امنیت حفظ می‌شود، وظیفه دیگریست. در حال حاضر تصمیمی برای اینکه آیا تلگرام وارد این مسیر بشود یا نه نداریم.

51- آیا من می‌توانم API تلگرام را به کار ببرم؟

بله، از توسعه‌دهندگان در همه پلاتفرم‌ها برای استفاده از پروتکل، API و حتی کد منبع استقبال می‌شود. قسمت «چگونه آغاز کنیم» را نگاه کنید.

52- آیا شما یک سیاست حریم خصوصی دارید؟

بله، مسلماً. به این قسمت مراجعه کنید.

53- چرا شما دو برنامه در فروشگاه MAC APP دارید؟

یکی اپ بومى OSXبرای سیستم عامل مکینتاش است، دیگری نسخه‌ی سیستم عامل مکینتاش OSX از کلاینت چند پلاتفرمه (تلگرام دسکتاپ) است. هر دو رسمی هستند. هر دو به صورت برنامه‌های غیر رسمی توسط دو توسعه‌دهنده‌ی مختلف آغاز شده‌اند و در طراحی و عملکرد متفاوت‌ند. برنامه سیستم عامل مکینتاش طراحی بومی سیستم عامل مکینتاش را نشان می‌دهد و چت‌های محرمانه را پشتیبانی می‌کند.

تلگرام رومیزی برای اشتراکگذاری عکس و مدارک بهینه سازی شده است و می‌تواند پیام‌های طولانی نوشتاری بفرستد. هر دو را آزمایش کنید و یکی را، که نیازهای تلگرامی روزانه شما را بهتر برآورده می‌کند، انتخاب کنید.

54- آیا من می‌توانم تلگرام را ترجمه کنم؟

تلگرام به صورت رسمی به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی، هلندی، ایتالیایی، عربی، کره‌اى و پرتغالی در همه‌ی پلاتفرم‌ها در دسترس است.

ما رفته رفته در حال گسترش فهرست زبان‌های رسمی که در برنامه ساخته می‌شوند هستیم، اما گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. اپ‌هاى تلگرام بسته‌های زبان بیگانه را پشتیبانی می‌کنند. فایل‌هاى .xml برای برنامه‌های کاربردی اندروید و فایلهاى رشته‌های قابل بومیسازی Localizable.strings برای سیستم عامل آیفون می‌توانند از این صفحه ترانسیفکس بارگیری شوند. البته، شما می‌توانید هم چنین پرونده‌های زبان را به هر روشی که می‌خواهید تغییر دهید و این چنین تلگرام شخصی خود را بسازید.

برای اجرای یک بسته زبان بیگانه، فایل را از طریق تلگرام ارسال و دریافت کنید (پیوست شده به صورت “فایل”)، آنرا بارگیری کنید. سپس روی بزنید تا منو را ببینید (در اندروید روی ‘…’ در گوشه ی راست بالای حباب سند بزنید) و سپس «اجرای بومیسازی فایل» (‘Apply localization file’) را انتخاب کنید. اکنون یک منوی انتخاب زبان را از فایل به عنوان یکی از گزینه‌ها خواهید دید. شکی نیست، این کار خیلی سخت است. ما روند را در آینده ساده خواهیم کرد.

55- آیا من می‌توانم کمکی بکنم؟

بله، چون ما یک سازمان تجاری نیستیم، همیشه به دنبال داوطلبانی هستیم که با پشتیبانی کاربران به ما کمک کنند. اگر شما به پاسخگویی درباره تلگرام به کاربران کشورتان علاقمندید، با حساب داوطلبان بالقوه تماس بگیرید.

پیش از آن که تماس بگیرید، لطفاً بخش مقدمات پشتیبانى در تلگرام را مطالعه کنید.

I- حساب کاربری شما

56- چگونه از سیستم خارج شوم؟

به یاد داشته باشید که شما تلگرام را در هر چند دستگاهی که بخواهید به طور همزمان استفاده می‌کنید. اگر از سیستم خارج شوید، پیام‌های روی ابرتان را از دست نمی‌دهید. با این حال همه‌ی چت‌هاى محرمانه و همه پیام‌های درون آنها را در هنگام خروج از سیستم تلگرام از دست خواهید داد. توجه کنید که خروج شما از سیستم تلگرام فرمان پاک کردن پیام‌های چت محرمانه شما را روی دستگاه طرف مقابلتان صادر نمی‌کند. برای انجام این کار پیش از خروج، «پاک کردن تاریخچه» ‘Clear History’ را انتخاب کنید.

آیفون: ‘Settings-Edit-Log out’

اندروید و ویندوز موبایل: ‘Settings-Log out’

57- چگونه شماره تلفنم را تغییر دهم؟

شما می‌توانید شماره‌تان را در تلگرام عوض کنید و درعین حال همه چیز (از جمله همه شماره تماس‌ها، پیام‌ها و رسانه‌هایتان در روی ابر تلگرام و همین طور چت‌های محرمانه در روی همه‌ی دستگاه‌ها) را حفظ نمایید.

نکته مهم: مخاطبان متقابل شما (افرادی که در دفترچه تلفن شما هستند و شماره‌ی شما را نیز دارند) شماره جدید را به صورت افزوده شده به شماره شما در دفترچه تلفن‌شان به دست خواهند آورد، مگر آن که شما آنها را در تلگرام مسدود کرده باشید. این کار تغییر شماره را خیلی آسان می‌کند.

برای تغییر شماره‌تان به ‘Settings’ بروید،
سپس روی شماره تلفنتان (درست بالای نام کاربری) بزنید، سپس گزینه ‘Change Number’
را انتخاب کنید. اگر پیش از این روی شماره تلفن جدید حساب دیگری از تلگرام را دارید، لازم است که در ابتدا آنرا حذف کنید.

58- چگونه حساب کاربری‌ام را حذف کنم؟

اگر بخواهید حساب کاربری‌تان را حذف کنید، می‌توانید این کار را در صفحه‌ی غیر فعال سازی انجام دهید. حذف شدن حساب کاربری شما، همه پیام‌ها و مخاطبانتان را برای همیشه از بین می‌برد. تمامى گروهها و كانالهایی كه توسط شما ايجاد شده بودند موسس خود را از دست خواهند داد، با اين حال سایر ادمينها اختیاراتشان را نگاه خواهند داشت.
این عمل بایستی از طریق حساب تلگرام شما تأیید شود و غیر قابل برگشت خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم یک مرورگر غیر موبایلی را برای انجام این کار استفاده کنید.
توجه کنید که شما کد را از طریق تلگرام (و نه SMS) دریافت خواهید کرد.

59- نابودگر خودکار حساب چگونه عمل می‌کند؟

تلگرام یک سازمان تجاری نیست و ما برای فضای دیسک‌مان هزینه می‌دهیم. اگر شما استفاده از تلگرام را کنار بگذارید و برای حداقل ۶ ماه وارد سیستم آن نشوید، حساب شما، به همراه همه پیام‌ها، مخاطبان و همه دیگر اطلاعاتی که در ابر تلگرام ذخیره کرده‌اید، پاک خواهند شد. شما می‌توانید زمان دقیق برای حذف اتوماتیک حسابتان پس از غیر فعال شدنتان را در ‘Settings’ تغییر دهید.

این قابلیت در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴ معرفی شده است. چون تنظیمات پیش فرض خودنابودگری برای حساب کاربری تلگرام ۶ ماه است، حساب‌هایی که دارای آخرین فعالیت پیش از ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴ هستند، در ۱۹ مه ۲۰۱۵ از بین خواهند رفت.

60- تلفن من دزدیده شده است، چه کاری باید بکنم؟

پیش از هر چیز مراتب همدردی ما را برای از دست دادن تلفنتان بپذیرید. متأسفانه، در حال حاضر شماره تلفن تنها راه برای شناسایی یک کاربر تلگرام است. ما اطلاعات اضافی درباره شما را گردآوری نمی‌کنیم، بنابراین هر کس که دارای شماره تلفن باشد، صاحب حساب هم هست. یعنی ما نمی‌توانیم کمکی به شما بکنیم، مگر آنکه شما به شماره‌ی تلفنتان یا به حساب تلگرامتان از دست کم یکی از دستگاه‌هایتان دسترسی داشته باشید.

پاسپورت تلگرام

پاسپورت تلگرام یک روش اعتباردهی واحد براى خدماتى است كه به تشخيص هويت شخصى نياز دارند. با استفاده از پاسپورت تلگرام، کافیست یکبار سندهایتان را اپلود كنيد و سپس داده‌هایتان را بلافاصله با خدماتى كه به شناسنامه فيزيكى [مدارک شناسایی واقعی] نياز دارند (فعالیت‌های تجاری, ICO و …)، به اشتراك بگذاريد.

مدارک تشخيص هويت و داده هاى شخصى شما، با استفاده از رمزنگارى سرتاسر در ابر تلگرام ذخيره خواهند شد. اين داده‌ها براى تلگرام غير قابل فهم است و ما به اطلاعاتى كه در پاسپورت تلگرام ذخيره مى‌كنيد دسترسى نداريم. به محض اينكه داده‌ها را به اشتراك بگذاريد، آنها مستقيماً به گيرنده ارسال مى‌شوند.

در صورتى كه توسعه‌دهنده يا صاحب خدمتى هستيد كه به شناسنامه فيزيكى نياز دارد، به اين راهنما نگاه بیندازید. همچنین مى‌توانيد با استفاده از این صفحه درخواست داده‌هاى پاسپورت تلگرام را امتحان كنيد.

J- عیبیابی

61-ورود به سیستم و پیامک

لطفاً مطمئن شوید که شماره تلفن همراهتان را در قالب بین المللی وارد می‌کنید، یعنی: (شماره)(کدِ شهر یا اپراتور)(کدِ کشور)+

اگر به مشکل ثبت یا ورود به سیستم برخورد کردید، لطفاً با استفاده از این فرم با ما تماس بگیرید.

دریافت كد ورودى از طریق برنامه تلگرام

در صورتی كه شما اخيراً از طریق از یكی از برنامه‌های ما در دستگاه دیگر (یا یک برنامه دیگر در همین دستگاه) استفاده كرده‌ باشید، ما مى‌توانيم كد ورودی را (بجای پیامك) توسط تلگرام ارسال كنيم.

برای دریافت این کد، کافیست برنامه تلگرام را در یکی از دستگاه متصل خود بررسى كنيد. كد مورد نظر را در گفتگو با تلگرام مشاهده خواهید کرد – پروفايل تأييد شده با تيك آبى رنگ.

كد ورودى ارسال شده از طریق تلگرام.

هشدار! لطفاً توجه داشته باشيد كه نمی‌توان دريافت كدها از طريق تلگرام را جايگزينى براى استفاده از شماره تلفن بروز شده دانست. در صورتى كه شماره تغيير پيدا كند، حتما اطمينان حاصل كنيد كه تلگرام به شماره تلفنى كه در اختیار شما قرار دارد متصل باشد، در غیر اینصورت با خطر از دست دادن دائمی کنترل حسابتان مواجه خواهید بود.

62- مشکلات اعلان

آیفون:

1 -در تلگرام به: ‘Settings – Notifications and Sounds’ بروید و مطمئن شوید که اعلان در تلگرام روشن (ON) است.

2 -در تنظیمات تلفن هم مطمئن شوید که اعلان (notifications) روشن (ON) است.

3 -بررسی کنید که شماره تماس یا گروه بی صدا (muted) نباشد.

4 -تلگرام را ببندید (به صفحه اصلی بروید، روی دکمه خانه (home) دوبار انگشت خود را بزنید، پنجره تلگرام را به سمت بالا بکشید، سپس به تنظیمات تلفن بروید، شیوه هشدار را برای تلگرام خاموش (‘NONE’) کرده، دوباره تلگرام را راه اندازی کنید، به تنظیمات تلفن بروید، شیوه‌ی هشدار را دوباره به نمایشِ نشان (banners) تغییر دهید ،سپس به تنظیمات تلفن بروید، شیوه هشدار را برای تلگرام خاموش (‘NONE’) کرده، دوباره تلگرام را راه اندازی کنید، به تنظیمات تلفن بروید، شیوه‌ی هشدار را دوباره به نمایشِ نشان (banners) تغییر دهید.

اندروید:

ما در حال حاضر دارای دو نوع از اعلان در اندروید هستیم: پیامرسانی ابر گوگل (Messaging cloud Google=GCM) و سرویس اعلان سفارشی خودمان که مستقل از گوگل است. توجه کنید که اعلان‌های گوگل (GCM) روی برخی از دستگاه‌های اندروید کار نمی‌کنند. سرویس اعلان تلگرام قابل اعتماد است، اما نیازمند منبع باتری بیشتری است. این مصرف زیاد نیست و نباید باشد، بنابراین خواهشمندیم هرگونه مصرف شدید باتری را بیدرنگ اطلاع دهید.

1 -در تلگرام به قسمت ‘Settings-Notifications and Sounds’ بروید، مطمئن شوید که اعلان (notifications) روشن (ON) است.

2 -چک کنید که شماره‌ی تماس یا گروه بیصدا (muted) نباشد.

3 -اگر سرویس اعلان (Service Notifications) تلگرام غیر فعال است، مطمئن شوید که Google Play Services روی تلفن شما نصب شده است.

3-توجه داشته باشید که برخی از گوشی‌های برای مثال Huawei یا Xiaomi مى‌توانند اثر منفى بر سرویس آگاهسازى تلگرام داشته باشند. برای این منظور لازم است که تنظیمات گوشی موبایل خود را تغییر دهید. تنظیمات زیر باید جهت جلوگیری از قطع سرویس انجام شود:

‏Huawei: Phone Manager App > Protected Apps > Add Telegram to the list.

‏Xiaomi: Services > Security > Permissions > Autostart

ویندوز موبایل

1 -در تلگرام به قسمت ‘Settings-Notifications and Sounds’ بروید، مطمئن شوید که اعلان (notifications) روشن (ON) است.

2- -چک کنید که شماره‌ی تماس یا گروه بیصدا (muted) نباشد.

3 – تلگرام را ببندید (دکمه‌ی برگشت را نگه دارید، گزینه ‘Kill Telegram‘را به سمت پایین بکشید). سپس به تنظیمات گوشی بروید، اعلان (notifications) و اقدامات (actions) تلگرام را غیرِفعال کنید. دوباره تلگرام را راهاندازی کنید، به تنظیمات تلفن و سپس اعلان و اقدامات (actions and notifications) رفته تلگرام را غیرفعال نمایید و هشدار (alert) را دوباره روشن کنید.

63- مشکلات با مخاطبان

اگر می‌دانید دوستانتان دارای تلگرام هستند، اما نمی‌توانید آنها را ببینید، یا آنها به شکل شماره به جای نام دیده میشوند.

آیفون:

1 ‌از برنامه خارج شوید (روی دکمه‌ی ‘Home’ دوبار انگشت بزنید، سپس انگشت خود را به بالا بکشید) سپس دوباره وارد گشته ببینید این کار کمکی کرد یا نه؟

2 -اگر مشکل رفع نشد، به طور موقت نام مخاطب را در لیست مخاطبین تلفنتان تغییر دهید (حروفی را به اسم اضافه کنید) سپس آنرا دوباره به شکل اول برگردانید.

3 -اگر این هم مشکل را حل نکرد، دوباره وارد سیستم شوید و پس از آن ‘Settings-Edit-Log Out’ را اجرا کنید. به یاد داشته باشید که خروج از سیستم همه چت‌های محرمانه شما را پاک می‌کند. حالا دوباره وارد سیستم شوید.

اندروید:

1 -مطمئن شوید که از آخرین نسخه تلگرام استفاده می‌کنید.

2 -برنامه را دوباره راه اندازی کنید.

3 -به طور موقت نام مخاطب را لیست مخاطبین خود تماس تغییر دهید (تعدادی حرف به آن اضافه کنید و دوباره آنرا به شکل سابق برگردانید).

4 -اگر هیچکدام کمکی نکرد، خارج و دوباره وارد سیستم شوید.

ویندوز موبایل:

1 -مطمئن شوید که از آخرین نسخه‌ی تلگرام استفاده می‌کنید.

2 -برنامه را دوباره راه اندازی کنید (دکمه‌ی برگشت را نگه دارید، آن را به سمت پایین بکشید تا از تلگرام خارج شوید و دوباره وارد آن شوید).

3 – به طور موقت نام مخاطب را در لیست مخاطبین خود تماس تغییر دهید (تعدادی حرف به آن اضافه کنید و دوباره آنرا به شکل سابق برگردانید).

4 -اگر هیچکدام کمکی نکرد، خارج و دوباره وارد سیستم شوید.

64- حذف مخاطبان (اندروید و ویندوز موبایل)

صفحه چت با مخاطب را باز کنید، سپس در بالای صفحه روی نام مخاطب کلیک کنید. بعد:

اندروید: آیکون سه نقطه موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را انتخاب کنید. گزینه ‘Delete’ را انتخاب کنید.

ویندوز موبایل: روی آیکون قلم کلیک کنید و گزینه
‘Delete’ را انتخاب کنید.

65 – چت‌هاى محرمانه من به کجا می‌روند؟

چت‌هاى محرمانه بین دو دستگاهی که در آنها ساخته شده‌اند، ایجاد می‌گردند. یعنی هیچکدام از پیام‌ها در ابر در دسترس نیستند و روی دیگر دستگاه‌ها دستیابی به آنها ممکن نیست.

علاوه بر آن، چت‌هاى محرمانه همچنین به نشست جاری شما در روی دستگاه گره زده شدهاند. اگر شما از سیستم خارج و دوباره وارد شوید، همه‌ی چت‌هاى محرمانه را از دست می‌دهید.

66 – به کسانی که در لیست مخاطبانم نیستند نمی‌توانم پیام دهم

وقتی که کاربران گزارش پیام‌های ناخواسته از یک حساب تلگرام می‌دهند، ما برای آن حساب محدودیت ایجاد می‌کنیم: حساب‌های گزارش شده فقط می‌توانند به افرادی که شماره آنان در لیست مخاطبین (کانتکت‌ها) ذخیره شده است پیام ارسال کنند.

این بدین معناست که اگر شما به صورت تصادفی به کسانی که نمی‌شناسید پیام‌های آزار دهنده ارسال کنید، ممکن است دیگر در آینده قادر به انجام این کار نباشید.

اگر فکر می‌کنید این محدودیت به اشتباه روی حساب شما گذاشته شده است، لطفا به این صفحه مراجعه کنید.

برای بررسی وضعیت حسابتان با ربات [email protected] تماس بگیرید و اگر فکر می‌کنید این محدودیت به اشتباه روی حسابتان اعمال شده است، می‌توانید از طریق همین ربات درخواست تجدید نظر کنید.

67- پشتیبانی تلگرام

اگر هر پرسش دیگری دارید، با پشتیبانی تلگرام تماس بگیرید (در تلگرام به قسمت ‘Settings-Ask a Question’) بروید. توجه داشته باشید که پشتیبانی توسط داوطلبان انجام می‌گیرد. اگر نمی‌توانید وارد سیستم حساب کاربریتان شوید، لطفاً این فرم را به کار ببرید.

68- تویتر؟

بله. ما را دنبال کنید: [email protected]

حساب تویتر ما به زبان اسپانیایی: [email protected]

به ایتالیایی: [email protected]

به کره‌ای: [email protected]

برای کاربران برزیلی: [email protected]

کاربران عرب زبان ما احتمالاً [email protected] را جالب خواهند یافت.

کمک به ورود به حساب کاربری در توییتر.

ما یک حساب کاربری ویژه داریم که می‌تواند به شما در مشکلات ورود به حساب کاربری کمک کند. [email protected] این حساب کاربری رسمی است. نترسید از اینکه شماره ای که از آن برای تلگرام استفاده می‌کنید را به او در پیام خصوصی ارسال کنید، ما به این اطلاعات برای بررسی مشکلات نیاز داریم.

مراقب باشید، ما هیچ حساب پشتیبانی دیگری در هیچ شبکه ی اجتماعی دیگری نداریم.

69- فیسبوک؟

فیسبوک صفحه ما را به دلایل نامشخص برداشته است. ما به دنبال این هستیم که بفهمیم چه اتفاقی افتاده است و چگونه می‌توانیم آنرا برگردانیم. (اگر کنجکاو هستید، نشانی این است: https://www.facebook.com/tlgrm) .در حال حاضر، اگر کسی در فیسبوک ادعا می‌کند که از طرف ماست، راست نمی‌گوید

سوالات متداول برای افراد دارای تمایل فنی

این سؤالات متداول در مورد MTProto برای کاربران پیشرفته در نظر گرفته شده است. همچنین ممکن است بخواهید سؤالات متداول اساسی ما را بررسی کنید .
لطفاً توجه داشته باشید که توسعه دهندگان مشتری ملزم به رعایت دستورالعمل های امنیتی هستند.

سوالات عمومی

س: چرا سراغ پروتکل سفارشی رفتید؟

به منظور دستیابی به قابلیت اطمینان در اتصالات ضعیف تلفن همراه و همچنین سرعت در هنگام کار با فایل‌های حجیم (مانند عکس‌ها، فیلم‌های بزرگ و فایل‌های حداکثر تا ۲ گیگابایت )، MTProto از یک رویکرد اصلی استفاده می‌کند. این سند قصد دارد جزئیات خاصی از راه اندازی ما را روشن کند، و همچنین به برخی نکات مهمی که ممکن است در نگاه اول نادیده گرفته شوند، اشاره می کند.

س: کجا می توانم درباره پروتکل بیشتر مطالعه کنم؟

مستندات پروتکل مفصل در اینجا موجود است . لطفاً توجه داشته باشید که MTProto از دو لایه پشتیبانی می کند: رمزگذاری سرویس گیرنده-سرور که در چت های ابری تلگرام استفاده می شود و رمزگذاری انتها به انتها که در چت های مخفی تلگرام استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر قسمت زیر را ببینید.

اگر نظری دارید، می توانید با ایمیل [email protected] تماس بگیرید

س: رمزگذاری سرویس گیرنده-سرور در MTProto چگونه کار می کند؟

رمزگذاری سرور- کلینت در چت های ابری تلگرام استفاده می شود . در اینجا یک مرور مختصر از تنظیمات وجود دارد:

MTProto 2.0، بخش اول. چت‌های ابری (رمزگذاری سرور-مشتری)
یادداشت 1

هر پیام متنی ساده ای که در MTProto رمزگذاری می شود همیشه حاوی داده های زیر است که باید هنگام رمزگشایی بررسی شوند تا سیستم در برابر مشکلات شناخته شده اجزاء مقاوم شود:

 • نمک سرور (64 بیتی)
 • شناسه جلسه
 • شماره دنباله پیام
 • طول پیام
 • زمان
تبصره 2

نظرات اضافی در مورد استفاده ما از IGE و احراز هویت پیام را ببینید.

نکته 3

چت های مخفی رمزگذاری شده End-to-End تلگرام از یک لایه رمزگذاری اضافی در بالای موارد ذکر شده در بالا استفاده می کنند.

س: رمزگذاری انتها به انتها در MTProto چگونه کار می کند؟

رمزگذاری انتها به انتها در چت های مخفی تلگرام و همچنین تماس های صوتی و تصویری استفاده می شود. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن بخوانید: چت های مخفی، رمزگذاری End-to-End . در اینجا یک مرور مختصر از تنظیمات وجود دارد:

لطفاً برای جزئیات بیشتر به این مقالات مراجعه کنید:

س: چرا از X استفاده نمی کنید؟ (درج محلول)

در حالی که بدون شک راه‌های دیگری برای دستیابی به اهداف رمزنگاری مشابه وجود دارد، ما احساس می‌کنیم که راه‌حل حاضر هم قوی است و هم در وظیفه ثانویه ما یعنی شکست دادن پیام‌رسان‌های رمزگذاری نشده از نظر زمان تحویل و ثبات، موفق است.

س: چرا بیشتر به الگوریتم های رمزنگاری کلاسیک تکیه می کنید؟

ما ترجیح می‌دهیم از الگوریتم‌های معروفی استفاده کنیم که در روزهایی ایجاد شدند که پهنای باند و قدرت پردازش هر دو کالای بسیار کمیاب‌تری بودند. این دارای اثرات جانبی ارزشمندی برای توسعه موبایل مدرن و ارسال فایل‌های حجیم است، مشروط بر اینکه افراد از معایب شناخته شده مراقبت کنند.

نقاط ضعف چنین الگوریتم‌هایی نیز شناخته شده است و برای دهه‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. ما از این الگوریتم‌ها در ترکیبی استفاده می‌کنیم که تا جایی که می‌دانیم، از هرگونه حمله شناخته شده جلوگیری می‌کند.

س: من یک کارشناس امنیتی هستم و نظراتی در مورد تنظیمات شما دارم.

هرگونه نظری در مورد امنیت تلگرام به آدرس [email protected] خوش آمدید . همه ارسال‌هایی که منجر به تغییر کد یا پیکربندی می‌شوند، واجد شرایط دریافت جوایز هستند، از 100 تا 100،000 دلار یا بیشتر، بسته به شدت مشکل.

لطفاً توجه داشته باشید که ما نمی‌توانیم برای مسائلی که قبل از پرداختن به آن‌ها برای عموم فاش می‌شوند، جوایزی ارائه کنیم.

رمزگذاری

س: پیام های MTProto چگونه احراز هویت می شوند؟

همه برنامه‌های تلگرام اطمینان حاصل می‌کنند که msg_key برابر با SHA-256 از قطعه‌ای از auth_key است که با پیام رمزگشایی شده (شامل 12…1024 بایت padding تصادفی) الحاق شده است. مهم است که متن ساده همیشه حاوی طول پیام، نمک سرور، session_id و سایر داده‌هایی باشد که مهاجم نمی‌داند.

بسیار مهم است که کلیدهای رمزگشایی AES هم به msg_key و هم به auth_key بستگی داشته باشند که فقط برای طرفین درگیر در مبادله شناخته شده است.

س: آیا رمزگذاری-سپس-MAC، MAC-سپس-Encrypt یا MAC-and-Encrypt را انجام می دهید؟

ما هیچکدام از موارد فوق را انجام نمی دهیم. برای احراز هویت پیام، SHA-256(auth_key_fragment + AES_decrypt(…,encrypted_message)) را هنگام دریافت پیام محاسبه کرده و این مقدار را با msg_key دریافت شده با پیام رمزگذاری شده مقایسه می کنیم.

س: چرا سراغ یک رویکرد استاندارد رمزگذاری-سپس-MAC نمی روید؟

استفاده از رمزگذاری-سپس-MAC، به عنوان مثال شامل GCM (حالت شمارنده Galois)، طرف گیرنده را قادر می‌سازد تا متن‌های رمزی غیرمجاز یا اصلاح‌شده را شناسایی کند، بنابراین نیازی به رمزگشایی آنها در صورت دستکاری از بین می‌رود.

در MTProto، کلاینت‌ها و سرور پیام‌ها را با اطمینان از SHA-256 (auth_key_fragment + plaintext + padding) = msg_key و اینکه متن ساده همیشه حاوی طول پیام، نمک سرور، session_id و سایر داده‌هایی است که برای یک مهاجم بالقوه ناشناخته است، قبل از پذیرش هر کدام ، احراز هویت می‌کنند. پیام این بررسی‌های امنیتی که قبل از پذیرش هر پیامی بر روی مشتری انجام می‌شود، تضمین می‌کند که پیام‌های نامعتبر یا دستکاری شده همیشه با خیال راحت (و بی‌صدا) کنار گذاشته می‌شوند.

به این ترتیب به همان نتیجه می رسیم. تفاوت این است که بررسی امنیتی قبل از رمزگشایی در Encrypt-then-MAC و بعد از رمزگشایی در MTProto انجام می شود – اما در هر صورت قبل از پذیرفته شدن پیام. رمزگذاری / رمزگشایی AES در دستگاه‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شوند، از نظر سرعت با محاسبات اضافی HMAC مورد نیاز برای رویکرد رمزگذاری-سپس-MAC قابل مقایسه است.

س: آیا هنوز از SHA-1 استفاده می کنید؟

نسخه فعلی پروتکل از SHA-256 استفاده می کند. MTProto 1.0 برای تکیه بر SHA-1 استفاده می شد ( برای جزئیات به این سؤالات متداول مراجعه کنید).

در MTProto 2.0، SHA-1 فقط در مواردی استفاده می شود که انتخاب تابع هش برای امنیت بی ربط باشد، به عنوان مثال:

س: آیا از IGE استفاده می کنید؟ IGE خراب است!

بله، ما از IGE استفاده می کنیم، اما در اجرای ما خراب نیست. این واقعیت که ما از IGE به عنوان MAC همراه با سایر ویژگی های سیستم خود استفاده نمی کنیم، حملات شناخته شده به IGE را بی ربط می کند.

IGE، درست مانند CBC همه جا حاضر، در برابر CPA تطبیق پذیر بلوک آسیب پذیر است . اما حملات تطبیقی ​​فقط تا زمانی تهدید هستند که بتوان از یک کلید در چندین پیام استفاده کرد (در MTProto اینطور نیست ).

حملات تطبیقی ​​حتی از نظر تئوری در MTProto غیرممکن است، زیرا برای رمزگذاری، ابتدا باید پیام به طور کامل شکل بگیرد، زیرا کلید به محتوای پیام وابسته است. در مورد CPA غیرتطبیقی، IGE مانند CBC در برابر آنها ایمن است.

احراز هویت

س: سرور در هنگام تعویض کلید DH چگونه احراز هویت می شود؟

تبادل DH با کلید RSA عمومی سرور که در کلاینت تعبیه شده است احراز هویت می شود (همان کلید RSA نیز برای محافظت در برابر حملات MitM استفاده می شود ).

س: مشتریان چگونه احراز هویت می شوند؟

اسرار مختلف (nonce، server_nonce، new_nonce) که در طول تولید کلید رد و بدل می‌شوند، تضمین می‌کنند که کلید DH تنها توسط نمونه‌ای که مبادله را آغاز کرده است به دست می‌آید.

توجه داشته باشید که new_nonce به صراحت تنها یک بار، در داخل یک پیام رمزگذاری شده با RSA از مشتری به سرور منتقل می شود.

س: چت های مخفی چگونه احراز هویت می شوند؟

کلیدهای چت های مخفی رمزگذاری شده سرتاسر توسط نمونه جدیدی از تبادل کلید DH تولید می شوند، بنابراین آنها فقط برای طرف های درگیر شناخته می شوند و نه برای سرور. برای تعیین هویت این طرفین و اطمینان از عدم وجود MitM، توصیه می‌شود که شناسه‌های تولید شده از هش‌های کلیدهای چت مخفی DH (تجسم کلید) را با هم مقایسه کنید.

س: تماس های صوتی چگونه احراز هویت می شوند؟

کلیدهای تماس های رمزگذاری شده سرتاسر با استفاده از تبادل کلید Diffie-Hellman تولید می شوند. کاربرانی که در حال تماس هستند می توانند با مقایسه تجسم های کلیدی اطمینان حاصل کنند که MitM وجود ندارد.

برای عملی کردن تأیید کلید در زمینه تماس صوتی، تلگرام از تغییر سه پیامی مبادله کلید استاندارد DH برای تماس ها استفاده می کند:

 • A->B: (a تولید می کند و) g_a_hash را ارسال می کند:= hash(g^a)
 • B->A: (g_a_hash را ذخیره می کند، b تولید می کند و) g_b := g^b را ارسال می کند.
 • A->B: (کلید (g_b) a را محاسبه می کند، سپس) g_a را ارسال می کند:= g a
 • B: hash(g_a) == g_a_hash را بررسی می کند، سپس کلید (g_a)^b را محاسبه می کند

ایده این است که آلیس به مقدار خاصی از a (و از g_a ) متعهد می شود، اما g_a را تا آخرین مرحله برای باب (یا حوا) آشکار نمی کند. باب باید مقدار b و g_b خود را بدون دانستن مقدار واقعی g_a انتخاب کند. اگر ایو در حال انجام یک حمله Man-in-the-Middle باشد، نمی تواند a را بسته به مقدار g_b دریافتی از باب تغییر دهد و همچنین نمی تواند مقدار b خود را بسته به g_a تنظیم کند. در نتیجه، حوا تنها یک شلیک در تزریق پارامترهای خود دریافت می کند – و او باید این شلیک را با چشمان بسته شلیک کند.

به لطف این اصلاح، جلوگیری از استراق سمع (حملات MitM به DH) با احتمال بیش از 0.9999999999 با استفاده از کمی بیش از 33 بیت آنتروپی در تجسم امکان پذیر می شود. این بیت ها در قالب چهار شکلک به کاربران ارائه می شود. ما مجموعه ای از 333 ایموجی را انتخاب کرده ایم که همه آنها کاملاً متفاوت از یکدیگر به نظر می رسند و به راحتی با کلمات ساده در هر زبانی قابل توصیف هستند.

در اینجا می‌توانید درباره تأیید کلید برای تماس‌های تلگرامی بیشتر بخوانید .

س: آیا محرمانه پیش رو دارید؟

چت‌های مخفی تلگرام از Prefect Forward Secrecy پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن در اینجا بخوانید .

محافظت در برابر حملات شناخته شده

حملات متن ساده شناخته شده

طبق تعریف، حمله متن ساده شناخته شده (KPA) یک مدل حمله برای تحلیل رمز است که در آن مهاجم نمونه هایی از متن ساده و نسخه رمزگذاری شده آن (متن رمز) را دارد.

AES IGE که در MTProto استفاده می‌شود در برابر حملات KPA قوی است ( اگر نمی‌دانید چگونه می‌توان از IGE ایمن استفاده کرد، این را ببینید ). علاوه بر این، متن ساده در MTProto همیشه حاوی server_salt و شناسه جلسه است.

حملات متن ساده انتخاب شده

طبق تعریف، یک حمله متن ساده انتخاب شده (CPA) یک مدل حمله برای تحلیل رمز است که فرض می‌کند مهاجم توانایی انتخاب متن‌های ساده دلخواه را برای رمزگذاری و به دست آوردن متن‌های رمزی مربوطه دارد.

MTProto از AES در حالت IGE استفاده می‌کند ( اگر تعجب می‌کنید که چگونه می‌توان به طور ایمن از IGE استفاده کرد) که در برابر CPA‌های غیرتطبیقی ​​ایمن است، این را ببینید . شناخته شده است که IGE در برابر CPA سازگار با بلوک ایمن نیست، اما MTProto این مشکل را به روش زیر برطرف می کند:

هر پیام متنی ساده ای که باید رمزگذاری شود همیشه حاوی موارد زیر است که باید هنگام رمزگشایی بررسی شوند:

 • نمک سرور (64 بیتی)
 • شماره دنباله پیام
 • زمان

علاوه بر این، برای جایگزینی متن ساده، باید از کلید درست AES و iv نیز استفاده کنید که هر دو به auth_key وابسته هستند. این باعث می شود MTProto در برابر CPA قوی باشد.

حملات متن رمز انتخاب شده

طبق تعریف، حمله متن رمزی انتخاب شده (CCA) یک مدل حمله برای تحلیل رمز است که در آن تحلیلگر رمز، حداقل تا حدی، با انتخاب یک متن رمزی و به دست آوردن رمزگشایی آن تحت یک کلید ناشناخته، اطلاعات را جمع آوری می کند. در حمله، یک حریف این شانس را دارد که یک یا چند متن رمزی شناخته شده را وارد سیستم کند و متن های ساده حاصل را به دست آورد. از این اطلاعات، دشمن می‌تواند کلید مخفی پنهانی را که برای رمزگشایی استفاده می‌شود، بازیابی کند.

هر بار که یک پیام در MTProto رمزگشایی می‌شود، بررسی می‌شود که آیا msg_key برابر با SHA-256 قطعه‌ای از auth_key است که با پیام رمزگشایی شده (شامل 12…1024 بایت بالشتک تصادفی) الحاق شده است. متن ساده (داده های رمزگشایی شده) همچنین همیشه حاوی طول پیام، نمک سرور و شماره دنباله است. این CCA های شناخته شده را نفی می کند.

در مورد IND-CCA چطور؟

MTProto 2.0 شرایط را برای عدم تشخیص در حمله متن رمزی انتخاب شده (IND-CCA) برآورده می کند.

تکرار حملات

حملات پخش مجدد رد می شوند زیرا هر متن ساده ای که باید رمزگذاری شود حاوی نمک سرور و شناسه پیام و شماره دنباله منحصر به فرد است.

این بدان معناست که هر پیام فقط یک بار می تواند ارسال شود.

حملات انسان در وسط

تلگرام دو حالت ارتباطی دارد – چت معمولی با استفاده از رمزگذاری سرویس گیرنده-سرور و چت مخفی با استفاده از رمزگذاری سرتاسر .

ارتباط Client-Server از حملات MiTM در طول تولید کلید DH با استفاده از یک کلید عمومی RSA سرور تعبیه شده در نرم افزار مشتری محافظت می شود. پس از آن، اگر هر دو مشتری به نرم افزار سرور اعتماد کنند، گفتگوهای مخفی بین آنها توسط سرور در برابر حملات MiTM محافظت می شود.

این رابط راهی برای مقایسه کلیدهای چت مخفی برای کاربرانی که به سرور اعتماد ندارند ارائه می دهد. تجسم کلید به شکل یکسان ارائه شده است (به عنوان مثال در اینجا ). با مقایسه تجسم های کلیدی، کاربران می توانند مطمئن شوند که هیچ حمله MITM صورت نگرفته است.

برخورد هش برای Diffie-Hellman Keys

در حال حاضر، اثر انگشت از 128 بیت SHA-1 به هم پیوسته با 160 بیت از کلید SHA-256 استفاده می‌کند که در مجموع 288 بیت اثر انگشت به دست می‌دهد، بنابراین احتمال حملات هش-برخورد را از بین می‌برد.

حملات افزایش طول

طبق تعریف، حملات پسوند طولی نوعی حمله هستند که در آن از انواع خاصی از هش ها به عنوان کدهای احراز هویت پیام سوء استفاده می شود و امکان گنجاندن اطلاعات اضافی را فراهم می کند.

یک پیام در MTProto از یک msg_key ، برابر با SHA-256 یک قطعه از auth_key که با متن ساده الحاق شده است (شامل 12 … 1024 بایت از padding تصادفی و برخی پارامترهای اضافی ) و به دنبال آن متن رمز تشکیل شده است. مهاجم نمی‌تواند بایت‌های اضافی را به انتها اضافه کند و SHA-256 را مجدداً محاسبه کند، زیرا SHA-256 از روی متن ساده محاسبه می‌شود، نه متن رمز، و مهاجم هیچ راهی برای به دست آوردن متن رمز متناظر با بایت‌های متن ساده اضافی که ممکن است بخواهد ندارد. برای اضافه کردن.

جدای از آن، تغییر msg_key کلید رمزگشایی AES پیام را نیز به گونه‌ای غیرقابل پیش‌بینی برای مهاجم تغییر می‌دهد، بنابراین حتی پیشوند اصلی نیز به زباله‌ها رمزگشایی می‌شود – که بلافاصله شناسایی می‌شود زیرا برنامه یک بررسی امنیتی انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که SHA-256 متن ساده (ترکیب شده با قطعه ای از auth_key ) با msg_key دریافت شده مطابقت دارد.

CDN های رمزگذاری شده

از نسخه 4.2 تلگرام، ما از CDN های رمزگذاری شده برای ذخیره رسانه از کانال های عمومی با بیش از 100000 عضو پشتیبانی می کنیم. گره‌های کش CDN در مناطقی با ترافیک قابل توجه تلگرام قرار دارند که به دلایل مختلف نمی‌خواهیم سرورهای تلگرام را در آنجا قرار دهیم.

برای مشاهده نسخه فارسی این سؤالات متداول به این سند مراجعه کنید.
بخش فارسی

س: چرا تصمیم به استفاده از CDN گرفتید؟

ما از سرورهای توزیع شده خود برای سرعت بخشیدن به دانلودها در مناطقی که آزادی بیان تضمین شده است استفاده می کنیم – و حتی در آنجا نیز این موضوع را بدیهی نمی دانیم . اما زمانی که تلگرام در حوزه‌های دیگر بسیار محبوب می‌شود، تنها می‌توانیم به CDN‌هایی تکیه کنیم که از نظر فنی مانند ISP‌ها رفتار می‌کنیم، زیرا آنها فقط داده‌های رمزگذاری شده را دریافت می‌کنند که نمی‌توانند رمزگشایی کنند.

به لطف این فناوری، سرعت دانلود عکس‌ها و ویدیوهای عمومی می‌تواند در مناطقی مانند ترکیه، اندونزی، آمریکای جنوبی، هند، ایران یا عراق به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد بدون اینکه کوچک‌ترین آسیبی در امنیت ایجاد شود.

س: آیا CDN می تواند فایل ها را رمزگشایی کند؟

خیر. هر فایلی که قرار است به CDN ارسال شود با یک کلید منحصر به فرد با استفاده از رمزگذاری AES-256-CTR رمزگذاری می شود. CDN نمی تواند به داده هایی که ذخیره می کند دسترسی داشته باشد زیرا این کلیدها فقط برای سرور اصلی MTProto و مشتری مجاز قابل دسترسی هستند.

س: آیا CDN می تواند داده ها را با نسخه خود جایگزین کند؟

خیر. داده‌های دانلود شده از گره‌های کش CDN همیشه توسط برنامه دریافت‌کننده تلگرام از طریق هش تأیید می‌شوند: مهاجمان نمی‌توانند هیچ فایلی را با نسخه‌های خود جایگزین کنند.

س: آیا CDN می تواند هر فایلی را حذف کند؟

خیر. گره‌های CDN فقط کپی‌های رمزگذاری شده فایل‌ها را در حافظه پنهان نگه می‌دارند، نسخه‌های اصلی در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. دریافت فایل توسط سرور تلگرام به کاربر اطلاع داده می شود. اگر گره کش CDN فایل را در اختیار کاربر قرار ندهد، کاربر فایل را مستقیماً از سرور تلگرام دریافت می کند.

س: آیا CDN ها می توانند برای سانسور استفاده شوند؟

خیر تمامی فایل های اصلی در سرورهای تلگرام ذخیره می شوند. CDN ها فقط داده های رمزگذاری شده را دریافت می کنند – و نمی توانند آن را رمزگشایی کنند. آنها نمی توانند هیچ داده ای را جایگزین کنند. و در صورت بروز مشکل در CDN، فایل به سادگی مستقیماً از سرورهای تلگرام به دست کاربران می رسد. کاربران همیشه داده های خود را دریافت خواهند کرد، هیچ کس نمی تواند جلوی آن را بگیرد.

س: آیا می توانم این را تأیید کنم؟

آره. هر کسی می‌تواند اجرای CDN ما را با بررسی کد منبع برنامه‌های تلگرام و بررسی ترافیک تأیید کند.

س: آیا این روی داده های خصوصی تأثیر می گذارد؟

خیر. گره های کش CDN بخشی از ابر تلگرام نیستند. گره های کش CDN فقط برای ذخیره سازی رسانه های عمومی محبوب از کانال های عظیم استفاده می شوند. داده های خصوصی هرگز به آنجا نمی روند.

س: آیا این با درخواست های دولت برای انتقال داده های خصوصی به قلمرو آنها مرتبط است؟

خیر. ما با هیچ دولتی در مورد CDN ها قراردادی نبسته ایم و CDN ها بخشی از هیچ معامله ای نیستند. تنها هدف CDN ها بهبود ایمن اتصال در مناطق با تقاضای بالا است که تلگرام نمی تواند سرورهای خود را قرار دهد.

س: آیا این به برخی کشورها نفوذی بر تلگرام می دهد؟

خیر. ما اقدامات احتیاطی خاصی انجام داده‌ایم تا مطمئن شویم هیچ کشوری از طریق گره‌های کش CDN هیچ اهرمی بر تلگرام به دست نمی‌آورد:

 • CDN ها به تلگرام تعلق ندارند – همه خطرات متوجه یک شرکت شخص ثالث است که گره های CDN را در سراسر جهان به ما عرضه می کند.
 • ما هیچ چیزی در این CDN ها سرمایه گذاری نکردیم و فقط برای ترافیکی که برای ارسال موارد ذخیره شده در حافظه پنهان از خوشه های اصلی خود و به کاربران نهایی استفاده می شود، پرداخت خواهیم کرد.

در نتیجه، اگر هر کشوری تصمیم بگیرد که با CDN در منطقه خود دست و پنجه نرم کند، چیزی جز کاهش اتصال برای شهروندان خود به دست نمی آورد – و تلگرام هیچ چیز ارزشی را از دست نمی دهد.

نماهای فوری 

Instant View به کاربران تلگرام این امکان را می دهد که مقالات را از سراسر وب به روشی ثابت و با زمان بارگذاری صفر مشاهده کنند. هنگامی که لینک مقاله ای را از طریق تلگرام دریافت می کنید، کافی است روی دکمه Instant View ضربه بزنید تا صفحه فورا باز شود.

با Instant View، کاربران تلگرام می توانند از مقالات هر رسانه جمعی یا وبلاگی به صورت یکنواخت و خوانا لذت ببرند. صفحات Instant View از هر نوع متن و رسانه ای پشتیبانی می کنند و عالی عمل می کنند حتی اگر وب سایت اصلی برای دستگاه های تلفن همراه بهینه نشده باشد.

علاوه بر این، صفحات Instant View بسیار سبک وزن هستند و در سرورهای تلگرام ذخیره می شوند، بنابراین تقریباً در هر اتصالی فورا بارگذاری می شوند – از این رو نام آن به این معنی است. دیگر منتظر بارگذاری وب‌سایت‌های ناهموار نیستید، اکنون می‌توانید فوراً چیزهای خوب را دریافت کنید!

و بهترین بخش این است که مدیران وب‌سایت‌ها نیازی به تغییر چیزی در وب‌سایت‌های خود ندارند تا Instant Views کار کند.

دکمه نمایش فوری

صفحه نمایش فوری

این چطوری کار میکنه؟

هنگامی که پیوندی را از طریق تلگرام به اشتراک می گذارید و یک پیش نمایش لینک ایجاد می شود، ربات Instant View ما همچنین بررسی می کند که آیا یک قالب نمایش فوری برای آن وب سایت دارد یا خیر. الگوها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که ما آن‌ها را قوانین می‌نامیم که به ربات IV آموزش می‌دهند تا صفحات نمایش فوری برای دامنه‌ها یا URLهای خاص بسازد.

اگر قالبی برای پیوند وجود داشته باشد، ربات از آن برای یافتن محتوای مربوطه در صفحه (عنوان، متن، رسانه، عناصر جاسازی شده)، حذف درهم و برهمی و ایجاد یک صفحه نمایش فوری باریک و زیبا استفاده می کند.

هر کسی می تواند از ویرایشگر نمای فوری ما برای ایجاد الگو استفاده کند. هنگامی که یک قالب برای یک URL توسط تیم ما تأیید شد ، همه کاربران تلگرام این گزینه را خواهند داشت که هر زمان که پیوندی به آن را در تلگرام ببینند، صفحه را در قالب Instant View مشاهده کنند.

اگر خودتان مطالب خود را در تلگرام منتشر می کنید، حتی نیازی نیست منتظر بمانید تا قالب شما را تایید کنیم. شما فقط می توانید پیوندهایی با فرمت خاص برای مشترکین خود ارسال کنید و آنها فوراً صفحات Instant View را با استفاده از الگوی شما ساخته می شوند.

دکمه های پیوستن

یکی دیگر از امتیازاتی که با داشتن کانال  میتونید دسترسی پیدا نمایید اینست که می توانید از صفحات Instant View  کاربران را برای پیوستن به کانال خود راهنمایی کنید.

دکمه عضویت

برای این کار، الگو باید دارای channelویژگی باشد که پیوندی به کانال شما داشته باشد. 

ویرایشگر نمای فوری

ویرایشگر Instant View Telegram به شما امکان می دهد برای هر دامنه ای قالب ایجاد و آزمایش کنید. برای شروع، کافی است به My Templates بروید ، URL مورد نظر برای قالب Instant View خود را در کادر تایپ کنید و «Enter» را بزنید. با این کار ویرایشگر باز می شود. صفحه منبع در سمت چپ نمایش داده می شود.

نکته: از ابزارهای توسعه دهنده در مرورگر خود (مثلاً حالت بازرسی در کروم) برای مطالعه نشانه گذاری HTML صفحه استفاده کنید.

بخش میانی صفحه جایی است که شما قالب خود را برای نام دامنه یا URL انتخابی ایجاد می کنید. الگوها شامل دستورالعمل های ساده ای برای ربات IV ما هستند که ما آنها را قوانین می نامیم . بعداً می توانید نحو را به طور مفصل در اینجا مطالعه کنید . cmd + Sهنگامی که قوانین خود را برای صفحه ( یا در پنجره قوانین) ذخیره کردید ctrl + S، پنجره سمت راست صفحه نمایش فوری را که ربات IV بر اساس دستورالعمل های فعلی ایجاد می کند، نمایش می دهد.

به خط وضعیت در پایین صفحه توجه کنید – نتیجه آخرین عملیات را نشان می دهد. در اینجا نیز خروجی تابع @debug را خواهید یافت :

الگوهای نمونه

اگر مثالی می‌خواهید، می‌توانید دقیقاً همان الگوهایی را که ما در حال حاضر برای ایجاد صفحات نمایش فوری برای پست‌ها در Medium ، Telegra.ph و وبلاگ تلگرام استفاده می‌کنیم، بررسی کنید. ما نظرات زیادی به این الگوها اضافه کرده‌ایم، بنابراین آنها به معنای واقعی کلمه خودشان صحبت می‌کنند.

با خیال راحت با آنها آزمایش کنید و ببینید چه تغییری می کند. نگران نباشید، تغییرات شما بر روی صفحات Instant View واقعی که کاربران عادی تلگرام می توانند مشاهده کنند، اعمال نمی شود.

آموزش قالب ها

هنگام ایجاد یک قالب Instant View، چهار هدف اصلی دارید:

 • صفحات Instant View فقط باید برای صفحاتی تولید شوند که به آنها نیاز دارند.
 • تمام محتوای ضروری از صفحه منبع باید نشان داده شود.
 • تمام عناصر غیر ضروری باید از صفحه نمایش فوری حذف شوند.
 • قالب شما باید با هر یک از صفحاتی که پوشش می دهد به خوبی کار کند.

بر این اساس، یکی از راه های ایجاد یک الگو، انجام مراحل زیر است:

مرحله 1. الگوی خود را هدف بگیرید

صفحات Instant View با مقالات نسبتا ثابت بهترین عملکرد را دارند. از سوی دیگر، صفحه اصلی یک سایت خبری که حاوی لیست های پیوسته در حال تغییر از پیوندها به مقالات جدید است، به سختی از درمان IV سود می برد.

برای اولین گام، احتمالاً از شرایطی استفاده خواهید کرد تا به وضوح مشخص کنید که کدام بخش از وب سایت مورد نظر تحت پوشش الگوی شما قرار می گیرد و نخواهد بود.

مرحله 2. موارد ضروری را در نظر بگیرید

اکنون زمان آن است که یک تجارت واقعی انجام دهید. یک صفحه Instant View حداقل به دو ویژگی نیاز دارد : یک عنوان و یک بدنه . نگاهی دقیق به مقاله هدف بیندازید و مطمئن شوید که تمام عناصر مهم در قالبی که توسط برنامه های تلگرام پشتیبانی می شود به صفحه IV منتقل می شوند.

در این مرحله، ممکن است لازم باشد از توابع برای تبدیل برخی عناصر قبل از انتقال استفاده کنید. تا پایان کار، صفحه IV شما باید کل متن مقاله را به همراه تمام عناوین و عنوان‌های فرعی، نقل قول‌ها، جلد و سایر عکس‌ها، ویدیوها و انواع دیگر محتوای جاسازی شده از صفحه منبع نشان دهد.

مرحله 3. بقیه را حذف کنید

بیت های مفید باقیمانده را نجات دهید، سپس از تابع @remove برای حذف بقیه استفاده کنید. در حال حاضر شما باید یک صفحه IV تمیز و باریک داشته باشید که محتوای خالص و هیچ یک از کرک ها را نمایش نمی دهد.

مرحله 4. الگوی خود را اصلاح کنید

در این مرحله، به شما توصیه می‌کنیم که از محدوده‌های آشنای صفحه‌ای که برای آزمایش استفاده می‌کردید خارج شوید و صفحات مختلف وب‌سایت مورد نظر خود را بررسی کنید. ببینید آیا صفحاتی که لایق IV نیستند آنها را دریافت می کنند یا خیر – و آیا صفحات IV برای صفحاتی که مستحق آن هستند وجود ندارد.

همچنین بررسی کنید که صفحات دارای عناصر نامنظم به درستی پردازش گردیده باشند . باید بدقت توجه نمایید تا مطمئن شوید که انواع رسانه ها، محتوای جاسازی شده، نقل قول ها و جداکننده ها به خوبی نمایش داده شوند.

5-10 پیوند مختلف را بررسی کنید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید.

به طور طبیعی، این فقط یک طرح کلی از کارهایی است که می توانید انجام دهید – صفحات نمایش فوری امکانات بی حد و حصری را ارائه می دهند.

ردیابی تغییرات

پس از اینکه از صفحات IV  تغییر داده شده رضایت داشتید ، دکمه پیگیری تغییرات را فشار دهید. پس از اینکه  قوانین الگوی اصلاح شده متعاقباً اعمال شوند، می توان آنها را در تمام صفحات IV قابل اجرا در سیستم اعمال نمود.

تغییرات مسیر

پس از فعال شدن Track Changes، ویرایش قالب شما فوراً تغییرات را در همه صفحات بررسی نمی کند. درعوض، وقتی از صفحه IV تولید شده در حال حاضر راضی هستید و هیچ هشداری نشان داده نمی‌شود، روی علامت‌گذاری به‌عنوان علامت‌گذاری شده کلیک کنید تا ببینید آیا تغییرات شما در سایر صفحات IV که تحت تأثیر الگوی شما قرار گرفته‌اند شکسته است یا خیر.

صفحات اصلاح شد

اگر هر تغییری شناسایی شود، خط وضعیت تفاوت و نتیجه را نشان می دهد:

تغییرات شناسایی شد

مراقب باشید که تغییرات شما صفحاتی را که قبلاً صفحات IV خوبی داشتند، خراب نکند. یک نشانگر مفید در بالای صفحه وجود دارد که وضعیت صفحات مربوط به قالب شما را نشان می دهد. تا زمانی که سبز است ، همه چیز خوب است.

انتشار قالب ها

پس از اینکه صفحه Instant View با موفقیت پردازش  گردید ، یک دکمه View در تلگرام را در گوشه سمت راست بالا مشاهده خواهید کرد و می توانید از آن برای مشاهده صفحه به دست آمده  استفاده کنیم.

برای مخاطبان خودتان

توجه داشته باشید که اگر t.me/iv?url=...&rhash=...لینک به دست آمده را برای سایر کاربران تلگرام ارسال کنید، آنها یک صفحه Instant View را می بینند که با استفاده از قالب شما ساخته شده است ( پارامتر rhash در لینک تعیین می کند که از کدام قالب برای ایجاد صفحه استفاده شود). این بدان معناست که به عنوان مالک وب سایت، می توانید یک الگو برای صفحه خود ایجاد کنید و t.me/iv?url=...پیوندهایی را با راش مربوطه به کانال تلگرام خود منتشر کنید – و مشترکین شما می توانند بلافاصله مقالات شما را در قالب Instant View مشاهده کنند.

برای تمامی کاربران تلگرام

اگر می‌خواهید قالب شما واقعاً عمومی شود و همه کاربران بدون توجه به لینکی که دریافت می‌کنند، آن را ببینند، قالب باید توسط تیم تلگرام تأیید شود.

دسترسی به قسمت های مختلف کاربردی ومفید وبسایت ما :  کلیک نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید