برندینگتجارتثروتمندترین کارآفرینان جهانموفقیت

رموز ثروت نجومی وارن بافت

ثروت نجومی او چگونه بدست آمده است!؟

چه کسی نام وارن بافت را نشنیده است :

یکی از ثروتمندترین افراد جهان که مرتباً در فهرست میلیاردرهای فوربس در رتبه های بالایی قرار دارد؟ دارایی خالص او تا اکتبر 2020 80 میلیارد دلار فهرست شده بود. 1 بافت به عنوان یک مرد تاجر و بشردوست شناخته می شود. اما او احتمالاً بیشتر به خاطر یکی از موفق ترین سرمایه گذاران جهان شناخته شده است. به همین دلیل جای تعجب نیست که استراتژی سرمایه گذاری وارن بافت به ابعاد افسانه ای رسیده است. بافت از چندین اصل مهم و یک  فلسفه سرمایه گذاری پیروی می کند که به طور گسترده در سراسر جهان دنبال می شود. پس راز موفقیت او چیست؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد استراتژی بافت و اینکه چگونه او توانسته است چنین ثروتی از سرمایه گذاری های خود به دست آورد، ادامه مطلب را بخوانید.
 

نکات کلیدی

  • وارن بافت از مکتب سرمایه‌گذاری ارزشی بنجامین گراهام پیروی می‌کند، که به دنبال اوراق بهاداری است که قیمت‌های آن‌ها به‌طور غیر قابل توجیهی بر اساس ارزش ذاتی آنها پایین است.
  • وارن به جای تمرکز بر پیچیدگی های عرضه و تقاضا در بازار سهام، به شرکت ها به عنوان یک کل نگاه می کند.
  • برخی از عواملی که بافت در نظر می گیرد عبارتند از عملکرد شرکت، بدهی شرکت و حاشیه سود.
  • ملاحظات دیگر برای سرمایه گذاران ارزشی مانند بافت عبارتند از اینکه آیا شرکت ها عمومی هستند، چقدر به کالاها متکی هستند و چقدر ارزان هستند.
وارن بافت

آلیسون زینکوتا / Investopedia

بافت: یک تاریخچه مختصر

وارن بافت در سال 1930 در اوماها متولد شد. او در سنین پایین به دنیای تجارت و سرمایه گذاری از جمله در بازار سهام علاقه مند شد . بافت تحصیلات خود را در مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا آغاز کرد و سپس به دانشگاه نبراسکا رفت و در آنجا مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی دریافت کرد. بافت بعداً به مدرسه بازرگانی کلمبیا رفت و در آنجا مدرک تحصیلی خود را در رشته اقتصاد دریافت کرد.

وارن بافت  کار خود را به عنوان یک فروشنده سرمایه گذاری در اوایل دهه 1950 آغاز کرد اما در سال 1956 Buffett Associates را تشکیل داد. کمتر از 10 سال بعد، در سال 1965، او کنترل برکشایر هاتاوی را در دست داشت.

در ژوئن 2006، بافت برنامه های خود را برای اهدای کل دارایی خود به امور خیریه اعلام کرد. 2 سپس، در سال 2010، بافت و بیل گیتس اعلام کردند که کمپین Giving Pledge را برای تشویق سایر افراد ثروتمند به انجام امور بشردوستانه تشکیل دادند. 

بیماری بافت:

 

بافت در سال 2012 اعلام کرد که به سرطان پروستات مبتلا شده است. 4 او از آن زمان درمان خود را با موفقیت به پایان رسانده است. اخیراً، بافت شروع به همکاری با جف بزوس و  جیمی دیمون  برای توسعه یک شرکت مراقبت های بهداشتی جدید با تمرکز بر مراقبت های بهداشتی کارکنان کرد. 5 این سه نفر از دکتر بریگام و زنان، آتل گاوانده، به عنوان مدیر اجرایی (مدیر عامل) استفاده کرده اند.

فلسفه بافت

بافت از مکتب سرمایه گذاری ارزشی بنجامین گراهام پیروی می کند . سرمایه گذاران ارزشی به دنبال اوراق بهادار با قیمت های غیرقابل توجیه بر اساس ارزش ذاتی آنها پایین هستند. یک روش پذیرفته شده جهانی برای تعیین ارزش ذاتی وجود ندارد، اما اغلب با تجزیه و تحلیل مبانی یک شرکت برآورد می شود. مانند شکارچیان معامله، سرمایه‌گذار ارزش سهامی را جستجو می‌کند که گمان می‌رود توسط بازار کمتر از ارزش‌گذاری شده‌اند، یا سهامی که ارزشمند هستند اما توسط اکثر خریداران دیگر شناسایی نشده‌اند.

بافت این رویکرد سرمایه گذاری ارزشی را به سطح دیگری می برد. بسیاری از سرمایه گذاران ارزشی از فرضیه بازار کارآمد (EMH) پشتیبانی نمی کنند . این تئوری پیشنهاد می‌کند که سهام همیشه با ارزش منصفانه خود معامله می‌شوند، که خرید سهامی که  ارزش کمتری دارند یا فروش آن‌ها با قیمت‌های متورم را برای سرمایه‌گذاران سخت‌تر می‌کند. آنها اعتماد دارند که بازار در نهایت به نفع آن دسته از سهام باکیفیت خواهد بود که برای مدتی کمتر از ارزش گذاری شده بودند.

سایر نکات مهم:

سرمایه گذارانی مانند بافت اعتماد دارند که بازار در نهایت به نفع سهام با کیفیتی است که برای مدت معینی کمتر از ارزش گذاری شده بودند.

بافت، با این حال، نگران پیچیدگی های عرضه و تقاضا در بازار سهام نیست. در واقع، او اصلاً نگران فعالیت های بازار سهام نیست. این مفهوم در نقل قول معروف او از جمله بنجامین گراهام است: “در کوتاه مدت، بازار یک ماشین رای گیری است اما در دراز مدت یک ماشین توزین است.” 

او به هر شرکت به عنوان یک کل نگاه می کند، بنابراین سهام را تنها بر اساس پتانسیل کلی آنها به عنوان یک شرکت انتخاب می کند. بافت با نگه داشتن این سهام به عنوان یک بازی بلندمدت، به دنبال افزایش سرمایه نیست.

بلکه به دنبال مالکیت در شرکت های باکیفیت است که به شدت قادر به ایجاد درآمد هستند. وقتی بافت در یک شرکت سرمایه گذاری می کند، نگران این نیست که آیا بازار در نهایت ارزش آن را تشخیص می دهد یا خیر. او نگران این است که آن شرکت چقدر می تواند به عنوان یک تجارت درآمد کسب کند.

روش شناسی وارن

وارن بافت زمانی که رابطه بین سطح برتری یک سهام و قیمت آن را ارزیابی می کند، با پرسیدن چند سوال از خود ارزش قیمت پایینی پیدا می کند. به خاطر  داشته باشید که اینها تنها چیزهایی نیستند که وارن بافت  تجزیه و تحلیل می کند، بلکه خلاصه ای کوتاه از آنچه او در رویکرد سرمایه گذاری خود به دنبال آن است، است.

1. عملکرد شرکت

گاهی اوقات بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) به عنوان بازده سرمایه گذاری سهامداران شناخته می شود. میزان درآمد سهامداران از سهام خود را نشان می دهد. بافت همیشه به ROE نگاه می کند تا ببیند آیا یک شرکت به طور مداوم در مقایسه با شرکت های دیگر در همان صنعت عملکرد خوبی داشته است. 8 ROE به صورت زیر محاسبه می شود:

 

ROE = درآمد خالص ÷ حقوق صاحبان سهام

 

نگاهی به ROE فقط در سال گذشته کافی نیست. سرمایه گذار باید ROE را از پنج تا 10 سال گذشته برای تجزیه و تحلیل عملکرد تاریخی مشاهده کند.

2. بدهی شرکت 

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام (D/E) یکی دیگر از ویژگی های کلیدی است که بافت به دقت در نظر می گیرد. بافت ترجیح می دهد مقدار کمی از بدهی را ببیند تا رشد درآمد از حقوق صاحبان سهام به جای پول قرض گرفته شده ایجاد شود. 9  نسبت D/E به صورت زیر محاسبه می شود:

 

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام = کل بدهی ها ÷ حقوق صاحبان سهام

 

این نسبت نسبت حقوق صاحبان سهام و بدهی را نشان می دهد که شرکت برای تامین مالی دارایی های خود استفاده می کند و هر چه این نسبت بالاتر باشد، بدهی بیشتری – به جای حقوق صاحبان سهام – تامین مالی شرکت را انجام می دهد. 

سطح بدهی بالا در مقایسه با حقوق صاحبان سهام می تواند منجر به درآمدهای نوسان و هزینه های بهره بزرگ شود. برای یک آزمون دقیق تر، سرمایه گذاران گاهی اوقات از بدهی های بلندمدت به جای کل بدهی ها در محاسبه بالا استفاده می کنند.

3. حاشیه سود

سودآوری یک شرکت نه تنها به داشتن حاشیه سود خوب بستگی دارد ، بلکه به افزایش مداوم آن نیز بستگی دارد. این حاشیه با تقسیم سود خالص بر فروش خالص محاسبه می شود . برای نشان دادن خوبی از حاشیه سود تاریخی، سرمایه گذاران باید حداقل به پنج سال گذشته نگاه کنند. حاشیه سود بالا نشان می دهد که شرکت به خوبی تجارت خود را انجام می دهد، اما افزایش حاشیه به این معنی است که مدیریت در کنترل هزینه ها بسیار کارآمد و موفق بوده است.

4. آیا شرکت عمومی است؟

بافت معمولاً تنها شرکت‌هایی را در نظر می‌گیرد که حداقل 10 سال از عمرشان می‌گذرد. 

در نتیجه، اکثر شرکت‌های فناوری که در دهه گذشته عرضه اولیه عمومی (IPO) خود را داشته‌اند، در رادار بافت قرار نمی‌گیرند. .

او گفته است که مکانیک پشت بسیاری از شرکت‌های فناوری امروزی را درک نمی‌کند و فقط در کسب‌وکاری سرمایه‌گذاری می‌کند که کاملاً درک می‌کند. 

سرمایه گذاری ارزشی  مستلزم شناسایی شرکت هایی است که در آزمون زمان ایستاده اند، اما در حال حاضر کمتر از ارزش گذاری شده اند.

 

هرگز ارزش عملکرد تاریخی را دست کم نگیرید. این نشان دهنده توانایی (یا ناتوانی) شرکت در افزایش ارزش سهامداران است . با این حال، به خاطر داشته باشید که عملکرد گذشته سهام، عملکرد آینده را تضمین نمی کند. وظیفه سرمایه گذار ارزشی این است که تعیین کند شرکت چقدر می تواند مانند گذشته عملکرد خوبی داشته باشد. تعیین این امر ذاتاً مشکل است. اما بدیهی است که بافت در این کار بسیار خوب است.

 

یک نکته مهم در مورد شرکت های دولتی این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) از آنها می خواهد که صورت های مالی منظم را ارائه دهند. این اسناد می توانند به شما در تجزیه و تحلیل داده های مهم شرکت – از جمله عملکرد فعلی و گذشته – کمک کنند تا بتوانید تصمیمات سرمایه گذاری مهمی بگیرید.

5. تکیه کالا

ممکن است در ابتدا به این سوال به عنوان یک رویکرد رادیکال برای محدود کردن یک شرکت فکر کنید. بافت اما این سوال را مهم می داند. او تمایل دارد (اما نه همیشه) از شرکت‌هایی که محصولاتشان از محصولات رقبا متمایز نیست و شرکت‌هایی که صرفاً به کالایی مانند نفت و گاز متکی هستند دوری کند . اگر شرکت چیزی متفاوت از شرکت دیگری در همان صنعت ارائه ندهد، بافت چیزی را که شرکت را متمایز می کند، نمی بیند. هر مشخصه ای که تکرار آن سخت است همان چیزی است که بافت آن را خندق اقتصادی یک شرکت یا مزیت رقابتی می نامد . 13 هر چه خندق عریض تر باشد، کسب سهم بازار  برای رقیب سخت تر است .

6. آیا ارزان است؟

این ضربه زننده است. یافتن شرکت‌هایی که پنج معیار دیگر را برآورده می‌کنند یک چیز است.

و اما تعیین اینکه آیا ارزش کمتری دارند یا خیر، دشوارترین بخش سرمایه‌گذاری با ارزش است. و این مهمترین مهارت بافت است.

 

برای بررسی این موضوع، یک سرمایه گذار باید ارزش ذاتی یک شرکت را با تجزیه و تحلیل تعدادی از اصول تجاری از جمله درآمد، درآمد و دارایی تعیین کند. و ارزش ذاتی یک شرکت معمولاً بالاتر (و پیچیده‌تر) از ارزش انحلال آن است.

ارزش انحلال شامل دارایی های نامشهود مانند ارزش نام تجاری نمی شود که مستقیماً در صورت های مالی بیان نشده است.

 

زمانی که وارن بافت ارزش ذاتی شرکت را به‌عنوان یک کل تعیین می‌کند، آن را با ارزش بازار فعلی آن مقایسه می‌کند – ارزش یا قیمت کل فعلی. 14  آسان به نظر می رسد، اینطور نیست؟ خوب، موفقیت بافت به مهارت بی بدیل او در تعیین دقیق این ارزش ذاتی بستگی دارد.

خط پایین

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، سبک سرمایه گذاری بافت  مانند سبک خرید یک شکارچی مقرون به صرفه است. این نشان دهنده یک نگرش عملی و ساده است. بافت این نگرش را در سایر زمینه های زندگی خود حفظ می کند: او در یک خانه بزرگ زندگی نمی کند، ماشین جمع آوری نمی کند و با لیموزین سر کار نمی رود. سبک سرمایه گذاری ارزشی خالی از منتقدان نیست، اما چه از بافت حمایت کنید یا نه، اثبات آن در پودینگ است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید